Ömmande över äggstock? Vad kan det vara?
Hej!
I december förra året, dvs 4 mån sen började jag känna konstig känsla i magen. Där vänstra äggstock sitter. Det är ingen smärta eller så, men mer att jag ?känner av? den delen så mkt. vet inte om det är för jag tänker på det som jag blir medveten om det.
Hur som, bokade tid hos En privatklinik som gjorde gynundersökning samt en vaginal undersökning. Det var en erfaren överläkare som genomförde undersökningen och kollade väldigt noggrant. Allt såg normalt ut! Inga cystor eller ngt som kunde förklara den känslan. Nu 4 mån sen har jag samma känsla.
Vet inte vad mer man kan kolla?
Har en tarmsjukdom som kräver årliga undersökningar och har genomfört en koloskopi i nära anslutning till gynundersökningen. Även den var normal, hade bara inflammation långt nere i ändtarmen men det har jag fått behandling för.
Någon?