Fjäril kär skrev 2023-10-13 21:05:27 följande:
Svaret på första frågan om varför man skiljer sig fast det är "bra" kan ju ha och göra med att man tappat kärleken. Man är inte längre kär, man har inte sex och är mer som syskon och inser att båda två förtjänar att leva ihop med nån man älskar och attraheras av. Man har respekt nog för sina barn och för varandra att gå isär vid den insikten innan det hinner bli irritation och skav . Min åsikt är att fler borde göra så. Att respektera varandra så pass mycket att man lämnar före det hinner hända något. Så många barn skulle må bättre av det.
Min story... Jag lämnade min första man för att han var elak mot mig och fullständigt respektlös. Ju sämre jag mådde ju mer elak blev han... det var ohållbart så då gick jag. Lämnade min andra man efter 15 år då hans drickande gick ut över hela familjen och han vägrade göra något åt det. Det åt upp min respekt och min kärlek och jag kände bara hat. Skilsmässan blev uppslitande och toxisk men när stormen bedarrat kunde vi mötas som vänner. Idag 5 år senare har vi en bra kontakt och vi kan samarbeta kring barnen.
Skilde mig även jag från en elak och nedlåtande man som gnällde på typ allt jag gjorde, även fast det var jag som skötte merparten av hushållssysslorna och tog det mesta ansvaret för barnen. Men faktiskt så blev det bättre efter separationen och han blev mycket vänligare och mer respektfull mot mig Men har efter det valt att leva utan man och på snart 10 år har jag inte saknat en man i mitt liv.