Anonym (Ledsen) skrev 2023-10-17 16:12:02 följande:
Kanske försäkringskassan borde ändra hur man ska räkna ut sin kommande lön två år framåt istället eftersom tydligt många gör fel.
Så istället för att räkna med att folk ska klara av deras invecklade jobb kanske dom kan göra de själva o inte bara sitta o inkassera pengar för att vanligt folk inte kunde deras jobb.
Försäkringskassan inkasserar inte pengar,
tvärtom är deras uppdrag att betala ut skattepengar i form av bidrag.
De bidrag som Fk betalar ut är skattepengar som kommer från andra innevånare/skattebetalare.
Försäkringskassan har en budget, man har en viss total summa pengar att tillgå.
Den totala summan ska räcka för deras uppdrag och den ska fördelas mellan de som är berättigade till bidrag.
Självfallet finns det regler att följa för den som har den fina och helt fantastiska förmånen att få ta emot bidrag/skattepengar från övriga innevånare/skattebetalare.
Den som önskar ta emot bidrag från Fk har självfallet ett eget snavar för att se till att följa reglerna som gäller får att få bidraget. Detta är en självklarhet.
Och självfallet finns det regler för Försäkringskassan att följa i deras uppdrag att dela ut skattepengar i form av bidrag.
Och självfallet kan inte Fk betala ut mer pengar än man har.
(T ex kan inte Fk "låna" pengar av någon genom att få felaktigt bostadsbidrag, för att kanske senare någon gång i framtiden eventuellt betala tillbaka dem...).
Hur skulle den totala summan räcka om man inte har några regler?
Om det inte fanns regler att följa utan man bara betalade ut alla pengar till alla som önskade få pengar, vad skulle då den totala summan bli?
Vem ska betala?
Var ska pengarna komma ifrån om utbetalningarna är obegränsade?
Varför menar TS att det är fullt naturligt att andra innevånare ska försörja och betala levnadskostnaderna för vissa innevånare?
Eller varför menar TS att andra regler ska gälla för just TS än för andra behövande innevånare?
Vem är skyldig att följa reglerna och vem (t ex TS?) behöver inte följa reglerna? Vem ska bestämma detta?