Försköna uppgifter för att få ett lån?
Funderar om det är straffbart att försköna uppgifter muntligt och även på papper för att få igenom ett lån, som naturligtvis kommer att betalas tillbaka till fullo. Uppgifter om anställning handlar det om, anställgens längd osv.
Är det straffbart? Hur mycket?
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2024-01-31 14:00
Det krävs inte ett geni för att räkna ut att en totalkostnad på ca 10000 kr/mån är, svårare att driva runt än ca 5500 kr/mån, inklusive en boendemiljö som stressar en till döds. Det är en ond cirkel som tömmer en persons förmåga att kunna klättra på den ekonomiska trappan och nå nya höjder. Även om man då är skötsam och sparsam.
Det finns folk som tar lån till fåniga utlandsresor, snöskotrar mm. men andra ska nekas ett tryggt och ekonomiskt försvarbart hem? Vilket skämt.