• Anonym (Pappan)

    Kalasidéer sökes

    Min snart tioåriga kille vill ha kalas hemma med alla killarna i klassen. Han vill absolut inte åka iväg till jumpyard eller liknande utan vill vara hemma i lägenheten. 

    Är det någon som har tips på kalaslekar för  14 pojkar i den åldern? 


    Alla idéer och tips mottages tacksamt 

  • Svar på tråden Kalasidéer sökes
  • Anonym (Mia)

    Lite klurig ålder för de kan vara lite för stora för traditionella kalaslekar, som skattjakt och charader, men lite för små för typ brädspel och att baka pizza ihop.

    Har ni kallt och snö så dra ut dem i pulkabacken eller till isbanan med varm choklad och marshmallows. Sedan hem till tårta och en bra film. 

    Har ni barmark så kan ni ändå försöka komma ut ett tag: tipsrunda, hinderbana, dunkgömme, manhunt, eller vad de nu gillar att leka tillsammans, kan vara väldigt lyckat på kalas.

    Göra slime, något experiment, godis-sushi eller dekorera cupcakes kan var kul, om ni inte är rädda för kladd.

    Mer ambitiöst skulle vara någon variant av fångarna på fortet.

    Ofta blir det väldigt bra om de kan leka fritt med. Särskilt om man håller kalaset rimligt kort och har en bra plan för tårta och annat gott.

  • Anonym (Lisa)

    Klura ihop själv eller köp ett färdigt Escape room eller skattjakt. (Tänk på att det inte får bli för läskigt bara!) 

  • glassgumman78

    Har ni nån spelkonsoll och nåt såel typ mariokart eller liknande? Då kan köra racertävling
    Det har alltid våra killar gillat.

    Om kalaset är på kvällen är läskig gåtjakt i någon skogsdunge/park ett tips.
    Man snitslar en bana med reflexer och sätter upp plastfickor med lagom kluriga gåtor. Ungarna utrustas med ficklampor. 
    Svaret på gåtorna ska de smsa till dig/annan förälder som svarar tillbaka att det är rätt och först då kan de lysa sig till nästa gåta...
    Som pris kan exempelvis vara en godisfylld pinata därhemma eller nåt liknande som de får hjälpas åt att slå sönder...

  • Mrs Moneybags

    Spela lite fotboll eller åk skridskor med dem en stund, gå hem och ät lunch och tårta. Sedan presentutdelning och godispåsar till barnen. Max 2 timmar, annars blir det för jobbigt. 

Svar på tråden Kalasidéer sökes