Blödning och starkare streck
Är gravid 6+5 men har haft en stökig graviditet hittills, om det ens är det? BIM+3 fick jag en lätt mensliknande blödning på några timmar som
följdes av några dagar med bruna flytningar/enstaka droppar.
Sen ingen blödning på en vecka och lätta gravidsymptom (svullna bröst, ilningar i livmodern, lätt illamående, avsmak för mat mm) tills de mörkbruna flytningarna/dropparna drog igång igen. Inte mer än att det bara syns på ytan på trosskydd t ex.
De första dagarna kring BIM ökade inte gravtest-strecken nämnvärt i intensitet men nu verkar det ha ökat och jag har starka streck.
Gyn säger så klart bara att jag ska vänta tre veckor och testa igen 🙄🙄 men det vill ju ingen mänska sitta hemma och göra. Tolkar det som att de tror att det är missfall.
Men för mig går det inte riktigt ihop? Jag har fortfarande mina lätta symptom, har inte haft ont, knappt kommit något blod, ökande streck? vad tror ni? Hoppas jag bara för mycket?