• Anonym (Jag)

    Kan inte lita på mig själv känns det som

    Låg och tänkte så här på natten/morgonen på min relation med killen jag älskar.


     


    Han är snäll, snygg, smart. Han får mig att skratta. Han hjälper till i hemmet och med min häst. Han ger mig helt sjuka orgasmer. Dessutom går det att prata om allt med honom. Han är duktig på att laga mat. Han har ett ganska bra jobb och inga problem med skulder.


     


    Trots allt detta hade jag för några dagar bestämt mig för att göra slut med honom. Jag kommer knappt ihåg anledningen/anledningarna till varför. Det var en irritation som vuxit i flera veckor. Jag vet inte vad det är men ibland när han blir grinig på mig. Blir det nästan som ett hat i mig. När han inte förstår mig eller när han inte ser det jag ser i hemmet till exempel. Att jag måste säga till honom att ta initiativet till att dammsuga kan bli en jättestor irritation hos mig. Jag har även mått dåligt en tid och jag blir arg på honom att han då inte riktigt förstår och gör allt för mig. 


     


    När jag kommit ur min ?hat bubbla? mår jag istället dåligt över att jag var så nära att lämna honom. Vad händer nästa gång? Kommer han att orka med mig? 


     


    Jag funderar till och med på om jag ska lämna honom så att inte han lämnar mig och jag får känna mig sårad och värdelös.


     


    Vad är det för fel på mig?

  • Svar på tråden Kan inte lita på mig själv känns det som
  • Anonym (gammal kärring)

    Jag tror att du behöver söka läkare för PMDS innan du tar några beslut om relationen.

  • Dexter dot com

    Det verka ju som du överreagerar väldigt i vissa situationer. Du skriver att du blir arg för att han inte gör allt för dig....du har väldigt höga krav må jag säga. Börja med att ta tag i ditt dåliga mående !

  • Anonym (Pmds?)

    Kommer dessa irritations perioder i samband med perioden mellan ägglossning och mens?

    Jag har förut haft fruktansvärda problem med pms/pmds. Perioden mellan ägglossning och mens var ett helvete. Jag blev extremt deprimerad, bråkade med allt och alla - främst min man, fick självskadetankar, sömnproblem och grav ångest. 

    Jag blev som nykär efter varje sådan episod, någon dag efter att mensen startat och fram till ägglossning. Därefter dippade det rejält och jag stod inte ut med mannen. Allt han gjorde var fel, han luktade illa och jag tyckte till och med att han var ful. Jag skojar inte när jag säger att min man ser ut som en filmstjärna, han är ursnygg!

    Slutade med att mannen hotade att lämna mig och hjälpte mig att söka hjälp. Jag/vi hade själva inte gjort kopplingen till menstruationscykeln men läkaren snappade snabbt upp det. Jag sattes in på antidepressiva i kombination med ett låghormon p-piller. 

    Nu har det gått 1 år och  jag är stabil, dippar knappt alls. Kan fortfarande vara lite känslig dagen innan mens, men då mer låg och behöver närhet. Mannen säger att jag behöver bli behandlad som en bebis prinsessa den dagen Drömmer vi hjälps åt att tracka min cykel och fyller fortfarande i en gemensam digital dagbok så att vi håller koll om något skulle avvika, vilket är en indikation på att dosjustering kan behövas. 

    Sök hjälp och ge inte upp den här mannen!

  • Anonym (Teresa Q)

    Du kanske inte är kär? Det måste man inte vara bara för att nån är bra på pappret.

  • Anonym (Jag)
    Anonym (Teresa Q) skrev 2024-12-10 10:55:02 följande:

    Du kanske inte är kär? Det måste man inte vara bara för att nån är bra på pappret.


    Det där är intressant. Jag var inte alls kär i honom förra veckan denna tid. Nu ser jag honom som Världens bästa man och jag älskar honom väldigt myke.
Svar på tråden Kan inte lita på mig själv känns det som