Borås61 skrev 2025-01-02 11:36:33 följande:
Hej. Det kan vara trötthet men som i mitt fall så är det relationen som spökar. Vi har det bra speciellt om vi inte är själva. Sen när vi bara är så kan det uppstå lite tråkiga spydiga kommentarer som är onödiga men som bara kommer. Vi diskutera det i lördags att varför?!
Det ska ?hackas? på nån skitgrej. Men vi kom fram tillatt det kan vara en stor grej för den ena partern. Frugan sa att man skulle först titta på sig själv och förändra. Men det är ju det som är problemet i relationer. Vi är olika oftast. Så kan man inte bara förbi se att ? nu glr hon/han så igen..
måste man genast slå ner på den andra.
Ett tips i såna situationer kan vara att omvandla spydiga kommentarer till nyfikna frågor. Så istället för att säga "Måste du slänga kläderna på golvet?!!" Så kan man säga "vad är anledningen till att du lagt kläderna på golvet?"
Ibland finns det en baktanke bakom där partnern har agerat på ett sätt som den tyckte var bra. Men om man själv inte tycker det så kan man lägga fram sin orsak till varför man inte tycker likadant och förklara hur man tänker.
Oftast utgår man ifrån att alla tänker som en själv. Därav uppstår många krockar (och spydiga kommentarer)