Anonym (sjukpensionär) skrev 2025-02-25 00:33:01 följande:
Det håller jag med om, men det är väl ett moment 22. Bostäder är dyra för att folk inte vill/kan bo där det finns bostäder och det inte byggs bostäder där folk vill bo, så bostäderna är dyra. Och runt runt runt.
I Finland finns det både hyresbotäder att få snabbt, samtidigt som ingen har råd att bo i dem. Finska staten lägger 3 gånger mer på bostadsbidrag än den svenska, med lite mer än häften så många invånare.
Ju mer man lägger i bostadsbidrag, (plus andra former av bidrag eller avdrag som byggandet rör sig runt) desto mer trissas boendets kostnader upp. Man kan även betrakta alla relativt höga löner inom byggsektorn som ett slags bidrag de får. Allt hamnar på slutkonsumenten.
Det går att bygga billigare i områden där folk vill bo utan att det skapas ett nytt miljonprogram.
Men då behöver synen på byggsektorns höga löner förändras. Det här är elefanten i rummet. Lärlingar borde vara standard inom alla arbetaryrken. Det finns många ungdomar som är skoltrötta och behöver komma ut i arbetslivet. Ger man dessa ungdomar låga lärlingslöner hjälper man till att pressa ner kostnader för byggande och samhället i form av åtgärdsprogram för ungdomsarbetslösheten. De bor antagligen hemma och då skapar man även köpkraft hos dessa ungdomar. Men lönerna behövs hålla nere, bidrag och annat hjälper till att låta saken skena iväg.