• Samsung007

    Tjejer, stämmer detta?

    Detta kommer bli långt, men tror ändå att kontexten kan vara intressant.

    Ibland skäms jag nästan över att vara man. Alltså på riktigt! 😒

    Jag kommer till min frågeställning redan här, nu i början, så utvecklar jag varför jag frågar efter det.
    Det kommer bli lite närgånget till och från, men set krävs för att kunna förklara.

    Stämmer det att män överlag mest ser till sin egna njutning när det kommer till sex? Alltså, framst tar emot, utan att nånsin ge?

    Så här, jag har levt ett 27 år långt förhållande. Vi fick fem barn.
    Dock gick hon bort 2017.

    Vi hade ett helt normalt sexliv. "Normalt" vad gäller mitt sätt att se på det.

    Det tog ett år innan jag ens började våga se mig om och försöka träffa käleken igen.

    Träffat några kvinnor, fram till jag träffade en kvinna som jag hade ett fyra år långt förhållande med, och därefter någon kvinna.

    Jag har förundrats över vad det är de syftar på när de liksom öser beröm över hur speciell jag är när det kommer till sex.
    Har nog inom mig viftat bort det och tänkt att det är nog lilsom mesr artighetsfraser, typ för att boosta mitt självförtroende.

    MEN, tragiskt nog ska jag säga, har jag börjat förstå att det som man tydligen räcker med att vara normal och mänsklig när det kommer till sex för att kvalificera sig som en väldigt bra älskare. Haha..
    Jag vet inte om jag ska skratta eller gråta.

    När man är på ett sätt så tror jag man har en tendens att utgå ifrån att, det är väl så här de flesta är.
    Men så är det uppenbarligen inte.

    Jag kan ju inte enbart ha träffat på undantagen som bekräftar regeln, det är ju omöjligt.

    I princip alla (nej, det är inga mängder.. haha!) har berättat hur de flesta de haft sex med enbart tänkt på sin egna njutning, hur få som exempelvis gärna ger oralsex, lika gärna som de tar emot.
    Alltså på riktigt, skäms!! Verkligen skäms!!

    Jag är inte nån övermänniska som inte kan se en "snabbis" som väldigt trevligt. Absolut!!

    Men ser jag på ett sexliv över tid så är det helt meningslöst om det bara ska handla om min njutning. Hade det bara handlat om det hade jag kunnat ta hand om det själv på egen hand, istället för att använda en annan människa som enbart ett verktyg för att få fysisk tillfredställelse.

    Det handlar om att ge och ta, det går djupare än enbart den fysiska njutningen. Absolut, där i stunden är den fysiska njutningen det primära.
    Jag kan med handen på hjärtat säga att, mig spelar det ingen roll ifall det enbart är bara hon som kommer, oavsett ifall det handlar om de fem senaste gångerna man haft sex. Samma vad gäller mig, spelar mig ingen roll om det är enbart jag som kommit, det är ett samspel där båda ska känna att deras njutning är lika viktig som den andras.

    Jag älskar att känna, höra, märka, se hennes ansiktsuttryck när hon njuter. Det ger mig en tillfredställelse som går djupare än den om man enbart kommit, vilket så klart också är tillfredsställande.

    Men jag kan säga att, jag hade hellre avstått sex resten av mitt liv än att det enbart ska handla om min fysiska njutning och lite eller inget om hennes. Nä usch, så jä*la osmakligt så att det finns inte!

    Vad gäller kvinnor som säger "Han kan inte slicka!", det är bara dravel, det stämmer inte.

    Det går inte att ha en "bra teknik", utan alla kvinnor är helt olika. Det sätt den ena gillar att bli slickad på, det funkar inte på den andra.
    Så, nästa gång tar ni han i örat och ber han vara närvarande i stunden, vara lyhörd på hur du reagerar, jag LOVAR att ge man det två minuter och lägger märke till hennes andhämtning, ljud, kroppsspråk, hur hon rör på sig så vet du exakt hur hon tycker om att bli slickad. 😊

    Varenda kvinna jag varit med har visat hur de vill ha det, och det har varit otroligt tacksamt, det har även jag gjort, för det är enda viset man kan ge varandra maximalt. Några genvägar finns inte.

    Vad gäller leksaker. Inga problem!
    Någon trodde att jag skulle ta illa upp om hon berättar att enbart kan komma med vibration.
    Nä, absolut inte, jag tar inte illa vid mig alls, utan snarare tvärtom, jag VILL att hon berättar och är tydlig med hur hon njuter allra mest, på exakt samma vis som jag utgår ifrån att hon vill att jag gör.

    Sex är abaolut en viktig del i ett förhållande, men det är ett fint samapel där det bygger på både attraktion, förtroende, både mental och sexuell tillfredställelse, ett samspel mellan två männiakor som blottar väldigt mycket.för varandra i stunden.

    Så återigen till min frågeställning?
    Är det vanligt att män inte alls bryr sig lika mycket om ain partners njutning som om sin egna?
  • Svar på tråden Tjejer, stämmer detta?
  • Anonym (ip)

    Alldeles för lång text.

    "han kan inte slicka" betyder att han INTE varit lyhörd, det är inte kvinnans uppgift att säga åt någon att vara närvarande i sexet

  • Samsung007
    Anonym (ip) skrev 2025-05-21 11:09:31 följande:

    Alldeles för lång text.

    "han kan inte slicka" betyder att han INTE varit lyhörd, det är inte kvinnans uppgift att säga åt någon att vara närvarande i sexet


    Var inte det ungefär exakt det jag skrev? 😁
  • Anonym (40+)

    Var med om det när jag var i 20 årsåldern men skulle inte säga att det stämmer in på lite äldre män. Visst kan fokus ligga lite mer på männens njutning men inte så att de inte ger eller bryr sig om något annat.

  • Anonym (ip)
    Samsung007 skrev 2025-05-21 11:11:41 följande:
    Var inte det ungefär exakt det jag skrev? 😁

    Du la fint över ansvaret på kvinnan när han kunde varit lyhörd från början så nej.


    Resten av allt kunde sammanfattas i några få meningar utan din egen förträfflighet. Hyfsat rätt i sak men meningslös trådstart.


     


    "Vad gäller kvinnor som säger "Han kan inte slicka!", det är bara dravel, det stämmer inte.

    Det går inte att ha en "bra teknik", utan alla kvinnor är helt olika. Det sätt den ena gillar att bli slickad på, det funkar inte på den andra.
    Så, nästa gång tar ni han i örat och ber han vara närvarande i stunden, vara lyhörd på hur du reagerar,"

  • Anonym (Amanda)

    Hörrudu Adonis, ska vi ta tona ned dom uppenbarliga narcissistiska tendenserna i det du skriver.

    Män överskattar väldigt ofta sig själva. Och nej, dom flesta män är urkassa på sex och bryr sig bara om få avsugningar och sin egna njutning. Nu har jag slutat dejta män helt. För dom ger mig ingenting annat än stress och huvudvärk 

    Och om jag någonsin ser en man där det pirrar till. Behöver jag bara skärpa till mig och tänka på dessa kassa män i sängen. Och det är som bortblåst:) 

  • Anonym (H)

    Jag har legat med tolv män. En har brytt sig. Tre tror att de har gjort det. De andra har inte brytt sig ett dugg. Då var jag ung och dum och trodde det var okej. 

  • Samsung007
    Anonym (ip) skrev 2025-05-21 11:32:12 följande:

    Du la fint över ansvaret på kvinnan när han kunde varit lyhörd från början så nej.


    Resten av allt kunde sammanfattas i några få meningar utan din egen förträfflighet. Hyfsat rätt i sak men meningslös trådstart.


     


    "Vad gäller kvinnor som säger "Han kan inte slicka!", det är bara dravel, det stämmer inte.

    Det går inte att ha en "bra teknik", utan alla kvinnor är helt olika. Det sätt den ena gillar att bli slickad på, det funkar inte på den andra.
    Så, nästa gång tar ni han i örat och ber han vara närvarande i stunden, vara lyhörd på hur du reagerar,"


    Ansvaret för hur man tycker om och hur man vill ha det ligger i bådas ansvar att både säga och visa hur man vill ha det.
    Om jag tycker om oraldex på ett speciellt vis, hur ska hon veta om man inte kommunicerar alls? Det gäller åt båda håll.

    Och min egna förträfflighet. 🤣 jag känner så här, är män överlag ointresserade av annat än sin egma njutning så är det väl knappast att vara förträfflig om man prioriterar bådas njutning? Det är ju lite som att sparka in en öppen dörr. 😊
    Så nej, jag vägrar se mig som förträfflig. Däremot är jag väldigt glad att jag skiljer mig mot många män om det är på det viset det ser ut, som det tycks göra.
  • Anonym (E)

    Jag har haft sex med åtta killar/män. Samtliga har brytt sig om min njutning, så jag skulle inte säga att det stämmer. Men det blir ju väldigt anekdotiskt, givetvis.

  • Anonym (Anna)

    Har varit med 8 män.
    2 av dem har haft fokus på min njutning såpass att de satt den först.
    4 av dem har fokuserat på sin och sexet har varit klart när de kommit.
    2 har varit bra efter instruktioner och påminnelser.
    I de fyra bra har jag varit väldigt kommunikativ, uppskattande och belönade.
    De fyra dålig har jag varit lite obrydd

Svar på tråden Tjejer, stämmer detta?