• RainbowFamilyDreams

    Så trött, ont och hemma från jobbet.

    Hej på er. Behöver bara skriva av mig lite. Tog ett graviditetstest igår (5 dagar innan testdag) eftersom jag har haft enorma mensvärkar hela veckan och tyckte att det var en viss färgnyans av progesteronet. Det var självklart negativt vilket jag känt på mig hela veckan. Testdag på torsdag så kommer ta ett test då bara för att.

    Jag vaknade vid 4 i morse, kunde inte somna om. Världens värkar i magen, svettningar och ont i huvudet. Är hemma från jobbet, känner mig så liten och låg. 


    Hur har ni gjort för att orka med heltidsjobb i detta? Jag har bitit ihop på jobbet under så lång tid med detta parallellt, först ett tidigt missfall, sen en misslyckad insemination och nu tredje IVF som ej tycks funka. Fick ett superfint 5-dagars återfört och 4 finns i frysen.
    Men varför vill det inte fästa :(. Blir så ledsen. Har övervikt men inom godkänd gräns. Man klandrar sig visst för allt?
    Behöver lite pepp. // Kram

  • Svar på tråden Så trött, ont och hemma från jobbet.
  • Anonym (M)

    Om du inte orkar arbeta heltid så prata med din chef. Du kan kanske gå ner i tid tillfälligt. 

  • RainbowFamilyDreams

    Tack. Ja man vill ju så gärna orka.
    Men det är väldigt påfrestande att gå igenom det här. Man kastas verkligen mellan hopp och förtvivlan. Ska se hur det känns närmaste tiden.. är lite nyfiken på hur andra gör för att orka, hoppas jag inte är den enda som stannar hemma.


    Anonym (M) skrev 2025-05-26 07:17:28 följande:

    Om du inte orkar arbeta heltid så prata med din chef. Du kan kanske gå ner i tid tillfälligt. 


Svar på tråden Så trött, ont och hemma från jobbet.