Någon mer med ålderskris?
Tycker mig ha märkbart åldrats senaste året. Är 40 och har alltid haft ett väldigt fördelaktigt utseende. Förstår inte varför detta söker mig så, känt såhär senaste året. Märker också bland kvinnor i min ålder och lite äldre hur de börjar med lite diskret botox osv. Vill ju egentligen vara naturlig men mitt eget åldrande känns mer när andra förhindrar sitt.
Detta låter säkert banalt men jag känner en sorg över att förlora mitt vackra utseende. Kanske spelar det in att jag är med en man där jag skiljer mig från hans vanliga typ och inte känner mig lika attraktiv i relationen. Dessa tankar började faktiskt när vi träffades om jag tänker efter.
Och om någon tänker göra narr av mig kan jag ju påpeka att detta har samhället och skönhetsbranschen snällt jobbat fram sen en föddes.
Någon mer som krisar? Ska man ge sig här och göra lite diskret botox för att skjuta fram åldrandet?