Anonym (Annorstädes) skrev 2025-06-06 23:50:41 följande:
Som varande från annorstädes kan jag säga att svensk kultur existerar, annars hade jag aldrig varit med om kulturkrockar. Men jag märker också att många svenskar jag träffar är blinda för sin egna kultur och påstår att den inte finns. Jag tror att det bottnar både i att svenskar är extremt öppna för andra kulturer, om inte annat så I att lära sig om, och dels har svårt att definiera och sätta ord på vad svensk kultur är för något.
Sverige har tidigare varit så homogent att det helt enkelt inte funnits något att jämföra den svenska kulturen mot. Annat än möjligen några subkulturer som haft så lite inflytande på samhället att de flesta inte ägnat dem någon tanke.
Därför finns det eller har åtminstone tidigare funnits en uppfattning bland många från vänstern att Sverige inte har någon egen kultur samtidigt som de har trott att alla som kommer hit som flyktingar eller invandrare egentligen innerst inne har samma värderingar som vi.
Så jag kan förstå att många som du träffat inte kan definiera svensk kultur eftersom de anser att det svenska är normen och allt annat är avvikelser.