Har du ett jobb där du sitter mycket på dagarna?
För sitter man stilla för mycket och har haft tidigare problem med vätska i benen så kommer det att komma tillbaka, och det är rörelse som gäller så du får fart på cirkulationen i dem. I början kanske med hjälp av stödstrumpor.
Stödstrumpor allena hjälper ju sådär, nästan inget alls om man är stilla sittande. Det stödstrumporna gör är att det stödjer bara, men det kan inte fixa med cirkulationen i benen.. Och det är cirkulationen som gör att du får bort vätskan.
Jag själv sitter ganska mycket och har själv problem med vätska i benen. Men det minskade drastiskt, och är nu nästan helt borta, när jag skaffade in en s.k "skrivbords cykel". Det är en liten pedalmaskin man ställer under skrivbordet så trampar man på den så man får fart på cirkulationen i benen, medan man jobbar framför datorn, eller håller på med något annat arbete som kräver att man sitter..
Men ja du kan ju också kontakta läkaren om det inte blir bättre av att du rör på dig och håller i gång cirkulationen i benen. Kan ju vara att du har fått åderbråck som till följd av din övervikt.