Bytt lyse i trappuppgången, känner mig otrygg
De bytte lampor osv i trappen i mitt hyreshus strax före midsommar. På sätt och vis är det säkert bra, de är väl både energisnåla och långlivade. MEN det har blivit KOLSVART i trappen nu. De gamla var nog tända hela dagarna, men på kvällarna och nätterna var de nedsläckta förutom om det rörde sig, eller kanske även lät, i trappen, för de tändes bara man tryckte ned ett dörrhandtag. Man behövde inte ens öppna dörren. De nya är släckta dagtid och är jättesega på att tändas. Jag hinner både gå ut, låsa och gå halvvägs till hissen innan de tänds. Och även motsatta, jag är framme vid min dörr när lamporna väl tänds. Så det känns mycket som att jag famlar runt i mörker. Och det är nu bara ett våningsplan som tänds istället för hela huset. Det hade väl varit ok, men jag är så van från de förra att ibland lyser inte lampan på egna våningsplanet för att lampan har gått eller något, men det är i alla fall tänt på de andra.
Det finns inga fönster förutom längst ner och högst upp så det är verkligen kolsvart.
Jag hann ringa och fråga om de nya lamporna innan hyresvärdens styrka gick på semester, men de sa bara att lamporna är nya och fungerar som de ska, vi ska på semester, hejdå, typ.
Jag vet inte riktigt varför jag känner mig otrygg med de nya lamporna. Jag är inte rädd för mörker eller så annars. Kanske är det för att jag ofta hör att det rör sig i trappen men så är det mörkt utanför dörren. Hur får jag rätsida på mina känslor här?