Jag fick diagnosen vestibulit
Efter väldigt många svampinfektioner genom åren så fick jag nyligen veta att jag har fått vestibulit. Började känna av det väldigt lite till en början, en punkt i underlivet som nu har eskalerat och blivit värre, framförallt efter sista gången jag behandlade med receptfria svampmedel.
Det gör ont vid beröring och ibland när jag sitter så känns det. Vid sex har jag egentligen inte så stora problem, det kan kännas lite i början och går över fort när han är inne, det är dagen/dagarna efteråt jag känner att det svider/bränner så inte under sexet.
Min gynekolog har inte gett mig hjälp angående detta, bara att jag ska göra knipövningar och yoga. Testade knipövningar men kände efter 1-2 dagar att det blev värre så jag slutade.
Vart kan jag vända mig för att få hjälp med vestibulit? :(