Salmonella/campylobacter
Okej, det här låter jättelöjligt kanske, men det ligger till så här. Igår när jag skulle tillaga kyckling så råkade hushållspapper komma i kontakt med kyckling (fråga mig inte hur jag lyckades) som jag höll på att tillaga, jag var lite i tidsnöd och min gravida fru skulle hjälpa till med matlagningen när hon kom hem (jag skulle iväg på bilservice under eftermiddagen).
Slänger inte den här rullen av någon dum anledning, antagligen pga att jag var lite stressad. Kommer på detta då jag kommer hem och informerar henne att inte använda det pappret ,vilket hon redan hunnit göra och dessutom ätit bröd som det antagligen kommit i kontakt med.
Har nu gått 24-48 h, min fru har sen länge varit illamående pga graviditeten i sig, men vet nu inte riktigt vad som är vad och är orolig för barnet såklart. Hon spydde två gånger igår med några timmars mellanrum, inga andra symtom som diarre, feber eller liknande vad vi märkt.