• gladatjejen00

    25 år och försöker bli gravid

    Hej! Som titeln lyder är jag 25 år och gör allt för att bli gravid. 

    I tonåren hade jag spiral som lossnade vilket ledde till ofrivillig graviditet och missfall pga att spiralen störde graviditeten tidigt. Jag har sedan ej velat ha spiral då min kropp stötter ut dem. Jag har sedan ett år tillbaka haft oskyddat sex med min man för att lyckas bli gravida. Min man har barn sedan tidigare, men vi vill ha fler barn tillsammans. 

    För att ge lite bakgrund, så har vi som sagt haft oskyddat sex i över ett år. Till en början planerade vi ej vårt sex utan tog det som de kom. Vi började planera det mer efter cirka 4 månader och jag följer min mens samt ägglosning med en app. Jag var sen i januari och efter en vecka tog jag test som visade 1-2 veckor gravid. Vi gick sedan på undersökning och allt såg bra ut, efter två veckor gick vi igen då de ville kolla mig mer pga min epikepsi. De såg då att fostret slutat växe samt inget hjärtslag. Vi skulle avvakta för ett naturligt missfall, men efter 10 dagar fick jag tabletter. Jag hade mycket graviditetssymtom under de 6 veckor jag var gravid blaa: trött, hungrig 24/7, illamående, känslig för lukt. 

    Det framkallade missfallet skedde i början av februari 2025. Vi fortsatte sedan att försöka efter sorgen och förlusten. Läkarna trodde det kunde bero på en av mina epilepsimediciner, vi har nu trappat ned den till en rimlig dos och fyllt ut med en annan. I juni rekomenderade min kompis som precis fått barn (hon gick igenom samma sak som vi) att vi skulle prova ägglosningstest som funkade för henne. Vi provade detta i 3 månader utan resultat. 

    Jag har nu varit i kontakt med gynekologer mm som sett äggblåsor och allt ser fint ut. De vill att vi fortsätter försöka till november, om det ej tagit sig i december så ska vi få hjälp. 

    Har någon här varit med om liknande? Har någon tips? Alla i omgivningen säger bara att sluta tänka för mycket vilket är lättare sagt än gjort.... Jag mår dåligt såfort mensen kommer och man tvekar  på sig själv....

  • Svar på tråden 25 år och försöker bli gravid
  • MariaH99

    Hej! Såg ditt inlägg när jag scrollade och kände igen mig. Hur har det gått för dig?


    Jag är också 25 och har nyligen haft mitt andra missfall ? det första var när jag var 23. Likt dig var första graviditeten oplanerad. Den andra tog fyra månader av aktivt försökande, tidigare hade vi haft oskyddat sex men använt kalender-metoden i flera år för att undvika graviditet.
    Båda gångerna slutade embryot utvecklas runt vecka 6. Vid det första väntade jag på att missfallet skulle ske naturligt, men vid det andra gjorde jag abort efter att ett ultraljud visade att embryot låg flera veckor efter och det inte fanns något hjärtljud. Det var verkligen en fruktansvärd upplevelse.
    Nu försöker vi igen, och har gjort det i tre cykler (använder ägglossningstickor), så jag hoppas på ett positivt test snart och att det går bra nästa gång. :/
Svar på tråden 25 år och försöker bli gravid