Förändrad syn på sex genom åren..
Är en man i 40 års åldern som funderar på om det är fler som känner att ens igångsättning eller vad man ska säga skiljer sig från när man var 20 år.
Nu har jag varit tillsammans med min sambo i 20+år och jag vill minnas att jag när vi träffades gärna såg att jag kom och att jag fick ut det jag ville av sex. Jag var lite svartsjuk och kunde aldrig tänka mig att min sambo skulle få ha sex med någon annan än mig. Skulle någon flirta med henne skulle jag bli sur.
Idag blir jag stolt och glad om någon skulle flirta med henne, Min stora igångsättning är att se henne njuta och hennes njutning väger idag mer än min njutning. Jag skulle mer än gärna se henne njuta med någon annan.
Hur kan det bli så här då? Vi har varit tillsammans i 20 år, räknar man på 50 veckor på ett år är det 1000 veckor. Om vi haft sex 2ggr i veckan blir det 2000 samlag.
Att man efter så många gånger inte blivit lite less, been there, don that, och även tiden 20 år gör sitt, man utvecklas som människa så är det kanske inte konstigt, eller vad säger ni?
Vad tyckte du var självklart tidigare och vad tänder du på idag som du aldrig kunde tro tidigare?