Anonym (Antiextremist) skrev 2025-12-12 16:53:49 följande:
Oj, här har vi någon som just löst hela världspolitiken i ett FL-inlägg. Enligt dig är alltså Ryssland ondska personifierad, Israel en hjältefilm, och Eurovision en "kärringfest". Det är nästan patetiskt i sin enkelhet, som geopolitik för mellanstadieelever. Problemet är bara att verkligheten inte är så praktiskt färgkodad. Gasen från Ryssland stängdes främst av efter invasionen, inte före. Israel har i decennier innan 7 okt dödat och fördrivit palestinier för att roffa deras land. Israel begår just nu folkmord och fortsätter roffa palestinska områden för att bygga olagliga bosättningar för Israeliska bosöttare som av många ses som terrorister som dagligen terroriserar palestinier. Hamas är avskyvärda terrorister men det ger inte Israel rätt att begå folkmord, svälta oskyldiga civila och roffa deras land. Men varför bry sig om fakta när man kan skriva capslock-sanningar på nätet? Och om du nu "inte bryr dig" om Eurovision, varför tar du dig ändå tid att gå loss i kommentarsfältet? Kanske är det just din indignation som är årets riktiga schlagerbidrag.
Du läser in det du känner för, så kan du göra halmgubbar därefter.🧕
Kortfattat, Ryssland valde att stänga av gasledningar, förflytta stridsvagnar och samla militär. När omvärlden frågade varför så svarade de att det var inför en "övning". Sedan gick de in i Ukraina, dödade mängder med civila och kidnappade barn.
Israel i sin tur hade en festival, vilken blev utsatt av en terrorattack, där allt från äldre till spädbarn dödades. Kvinnor och barn kidnappades; hölls inlåsa i mörka gångar under marken, svältes, torterades, våldtogs mm. i månader och år.
Israel var väldigt tydliga med att de kommer gå in i Gaza, de gav alla civila som ville fri lejd att lämna, och har sedan begärt utlämnande av ledarna i Hamas (som Palestina demokratiskt gett makten) vilka valde att utsätta en festival för en terrorattack som dödade massa civila.
Det är två väldigt olika krig. Men du vurmar för Palestina, och då får du göra det, fast dina argument ser du att du inte får medhåll för.
Det är absolut synd om oskyldiga barn, men samtidigt så valde ett lands ledare göra allt för att få tillbaka sina som tagits medan i det andra väljer deras ledare att gräva upp avloppsledningar att göra hemmagjorda raketer utav.
Slutligen så är ESC en kärringfest och det är ingen som tvingar dig att se på den om du störs så mycket av deltagarna.