• Anonym (MS)

    Barn som fått cancer

    Hej! 


    Vi fick under hösten veta att vår son på 5 år har en hjärntumör. Man opererade bort så mycket man kunde men då den sitter så illa till kunde man inte avlägsna allt. Han får just nu cellgiftsbehandling och kommer även få strålning för att bli av med det som sitter kvar. Idag fick vi veta att hans risk för återfall är jättehög och att vi ska räkna med att det kommer tillbaka även om behandlingen skulle göra så att det som finns kvar nu försvinner. Och då det handlar mer om när än om så vänds hela livet upp och ner. För ?när? det kommer tillbaka så finns det ingen mer behandling. Dem orden kommer jag aldrig glömma. Nu undrar jag om det finns andra föräldrar som ställts inför liknande situationer där man kan få bolla tankar och få prata med någon som gått igenom liknande och hur man hanterar det på bästa sätt. 


    Med vänlig hälsning 

  • Svar på tråden Barn som fått cancer
  • Anonym (Anonyma)

    Det finns diverse grupper på Facebook som jag brukar se andra föräldrar länka till i såna här situationer så försök söka dig fram där så hittar du säkert andra ❤️

    Har tyvärr inga andra tips och råd att ge mer än en stor styrkekram, har själv en son på 5 år så din text tog hårt, kan inte förstå vad ni alla går igenom.

Svar på tråden Barn som fått cancer