Anonym (Tänk efter) skrev 2026-01-01 18:07:12 följande:
Tror det hänger mera på samhällets attityd till dem som hamnat utanför. Det finns ingen politisk vilja att de ska få leva på sina villkor.
Missbrukare som gett upp hoppet om ett normalt liv får ingen bostad förrän de är nyktra.
Om du frågar folket på gatan så tycker man att det vore bättre om dessa människor fick en bostad på sina villkor, än att de sover i trappuppgångarna. Men politiskt vinner man inga röster på det.
Många gånger kan ensamheten vara självvald men visst lämnas många äldre ensamma under julen när de inte längre kan fira jul med släkten som ofta bor långt bort. Men det finns kyrkor och andra organisationer som försöker hitta dessa ensamma och ge dem lite Julstämning så gott man kan men som alltid handlar det om pengar.
Men som individ vill nog inga att någon ska sitta hemma ensam på Julen
Jag menar att vet man om någon person/ personer i sin bekantskapskrets eller som man kanske bara känner lite ytligt, som man vet sitter ensam på Jul och nyår är det ingen stor ansträngning att bara höra av sig till personen, önska God Jul och gott Nytt år och fråga hur personen mår, eller komma på ett kortare besök för att visa att man bryr sig. Det finns så mycket "litet" vi kan göra som kan göra stor skillnad, ändå undviker folk att göra det, trots de fina orden man säger.
Kyrkan ska ju liksom inte behöva ta allt ansvar för de som är ensamma. Och människor generellt som menar att de är goda och snälla, utan att behöva en kristen tro, bör väl kunna visa detta i handling med?
Det där med hemlösa är förstås en svår sak, eftersom den är självförvållad i de fall då det rör sig om missbruk. Samtidigt finns det ju anledningar till att en sådan person blivit utstött ur samhället från början. När en person hamnar i missbruk i unga år, bryr sig ofta inte de jämnåriga/ tidigare klasskompisarna om det, eftersom de är fullt upptagna med att bygga sina egna liv och kanske själva festar så pass att de inte märker någon större skillnad mellan dem och några enstaka som berusar sig lite för ofta.
Sen hamnar den unge missbrukaren snett på riktigt och slås ut och nekas jobb hen eventuellt söker, för att han har dessa problem, eller så vill personen festa istället för att jobba eller utbilda sig.
Sen på äldre dagar börjar de tidigare klasskompisarna/ kurskamraterna börja tänka lite på den där stackars killen som hamnade så snett i tidig ålder, och undrar lite försiktigt hur det är mer personen idag. Men det är så dags då, när allt redan är förstört.
Man ser och märker tidigt vilka som inte riktigt är med i de "vanliga" gemenskaperna. Men reagerar inte förrän det är försent.