Anonym (Q) skrev 2026-01-08 18:26:25 följande:
Det ÄR intressant att det finns en så stark korrelation mellan socioekonomisk status och vikt/träningsnivå. Ytligt sett så är nyttig mat inte särskilt dyr (legymer och rotsaker, tex) och mycket träning är mer eller mindre gratis.
Dock behöver man ju inte gräva särskilt djupt eller tänka särskilt hårt för att inse att det kostar på (både tid och pengar) att vara sjuk och ej vid optimal hälsa, det är stressigt att vara fattig, tillgång till säkra platser att motionera på kan vara dyrt, valmöjligheter när det kommer till var man bor och var man kan handla är mer begränsade, brist på avlastning och hjälp till ensamstående föräldrar gör det svårt att hitta tid att träna, laga mat från grunden etc. Alla faktorer som kan påverka hur mycket man orkar träna och ta hand om sin hälsa.
Väldigt, väldigt sällan tror jag att det är brist på information och kunskap som ligger bakom skillnaden.
Nä, det är rätt ofta det psykiska måendet som ställer till det för de jag känner.
Att man äter sina känslor, blir mer passiv när man mår dåligt, sover sämre och då har lägre energi, kanske skäms för att visa sig ute dagtid om man inte har jobb osv.
Förbi en viss viktgräns har personen knappt kläder som passar och ännu mindre träningskläder, och bara man ser reels på hur elaka folk kan vara på vissa gym så inser man hur jobbigt det måste vara att ta sig dit.
Allt det gör att tröskeln för att träna, eller ens ta sig utanför dörren, höjs.
En del med mycket övervikt söker knappt ens vård för att de inte orkar höra en gång till hur vikten är anledningen till alla deras problem inklusive halsfluss och benbrott.