Anonym (Trött mamma) skrev 2026-01-20 14:56:06 följande:
Ångest av min 3- åring
Nu orkar jag snart inte mer. Min 3 åring är så vidrigt jobbig. Min puls rusar dygnet runt , jag har så ont i magen att jag knappt kan äta och vill bara bryta ihop.
Det är skrik och bråk om allt. Vi kan inte ge alternativ till saker som vi läst är en bra grej, hen hittar på egna alternativ eller bara struntar i oss helt. Hen tar sönder saker, bits när vi säger ifrån, slänger saker överallt när vi säger nej. Ett nej är ett nej och har vi sagt att hen tex ska plocka undan leksaker innan hen får göra något annat så står det fast. Problemet är att hen VÄGRAR och behandlar oss som luft. Så blir det en ond cirkel och det blir bara värre och värre.
Tror vi provat allt, men om någon annan lyckats få det att fungera iaf lite bättre så får ni gärna berätta hur.
Trotsåldern peakar runt 3-årsåldern och börjar sedan försiktigt avta och lugna sig fram till ca 4 år. Troligtvis är nu i det värsta nu, vilket kanske kan vara en tröst.
Det som funkat för oss har varit att presentera alternativ på detta sätt: "vill du ha den röda eller den gröna tröjan?" samt "om inte du vill välja så väljer mamma och då blir det som mamma väljer".
Vi har aldrig hotat med straff men har informerat om vilken konsekvens olika val får.
"Sluta kasta leksaken. Vi kastar inte saker inomhus. Om du fortsätter att kasta leksaken kan vi inte ha den framme, då lägger vi undan den för resten av dagen"
"Nu borstar vi tänderna, om du vill busa och tramsa istället blir det ingen tid kvar till att läsa saga innan du ska sova". Sen håller man sig till det. "Du fick välja, du valde att fortsätta busa, då försvann tiden till sagoläsning".
När hämtning på förskolan blivit trotskaos har ungen till slut fått välja mellan att ta på sig kläderna och komma frivilligt eller bli buren hem utan ytterkläder. Vid ett enda tillfälle valde hon att fortsätta trotsa, varpå jag stuvade in henne under ena armen, tog kläderna under andra och sen bar jag hem henne (galltjutande) i åsynen av förskolekompisarna. Jag var höggravid då men det var värt ansträngningen. Hon har aldrig gjort om det igen.