Anonym (Skryt) skrev 2026-02-14 10:51:48 följande:
Alltid lika förvånad hur erfarna välavlönade person söker information via anonyma forum kända för mycket hitte-på istället för att gå på mera säkra källor som SCB.
Jag arbetar och bor i ett annat europeiskt land numera. Jag kan säga att Sverige inte ses på lika smickrande, som svenskar tror i Sverige längre. Och börjar få ett väldigt dåligt rykte. Pga av den politik som denna regering för.
Det talas mycket om hur människor har fått väldigt ytlig och hård framtoning i Sverige. Att vi verkar tappa mycket av det som Sverige stod för. Ingen gemenskap, hur man ser på vissa grupper i Sverige.
Mycket prat om det här med utvisningar och hur det kommer sig att man utvisar folk som sköter sig, arbetar och betalar skatt. Vad krävs för att ens få vara en del av Sverige numera?
Hur det blåser högerextremistisk våg över Sverige. Och likheter med nazismen. Och att en sådan stor organisation som FN reagerar och tänker hålla ett öga på Sverige.
Jag måste säga att jag skäms när detta kommer på tal. Just hur man ser hur Sverige utvecklas och hur folk utanför börjar undra vad fan vi sysslar med. Och hur dåligt det börjar bli.
Jag är enormt glad att jag flyttat. Jag upplever att folk börjar bli lite koko i huvudet. Pengar, rikedom, status, materiella saker or viktigare än att faktiskt bry sig om varandra och försöka skapa ett mer sammanhållet samhälle. Hur ska ni klara av ett eventuellt krig? När ni hatar på varandra och vill bestraffa etc. Det är mer splittring än solidaritet numera. Väldigt sorgligt att se faktiskt