Anonym (Trött!) skrev 2026-03-01 23:39:37 följande:
AI eller inte. Blir så irriterad och upprörd över hur våra skattepengar år efter år ska slösas på att lösa detta mord på Palme. Många andra mordutredningar och andra brott där privatpersoner är drabbade läggs ner, inte får resurser eller inte prioriteras. Helt sjukt att Palme ska vara så högt prioriterad framför oss andra i samhället!!
Ja, Palmemordet har verkligen varit överhypat och har saknat alla proportioner. Men det är väl för att det varit så ovanligt med ministermord i vårt land, och att många tyvärr såg Palme som en bra statsminister, när det finns så mycket som pekar på att han inte var det, och i vissa fall var direkt var skadlig för Sverige.
Nu har det bildats Facebook-grupper där främst äldre diskuterar palmemordet dagligen. Jag fattar inte vad det är som gör att många har fastnat på ett så osunt sätt för det.