• Anonym (orolig)

    Sambo aggressiv mot mig och hundar

    Hej, jag lever i ett helvete just nu och behöver någon som har erfarenhet av detta eller kan ge mig lite input. Min sambo har börjat bli aggressiv mot mig och mina 2 hundar. 


    Det började för ca 9 månadersedan då han vid ett tjafs slog jättehårt i bordet från ingenstans, jag kände inte igen honom och det såg ut som att hans ögon blev typ svarta. Jag började skaka och gick ut från lägenheten o ringde en kompis för jag var så chockad. Sedan har det bara blivit värre när det uppstår diskussioner mellan oss. 

    Det utvecklades till knuffar när han passerade förbi hemma, till grövre knuffar så man åkte in i väggen till att han blev arg för att jag pratade med en kompis i hörlurar medan vi var påväg hem från ett par kompisar. Då höjde han upp volymen på musiken i bilen och jag var då tvungen att lägga på. Därefter satte jag på musik i mina hörlurar för att jag inte orkade med honom, samt skulle sänka ner musiken i bilen, så jag sträckte mig mot volymknappen då han knyter näven och slår mig hårt i armen. 


    Han har dragit sönder min tröja en gång förra sommaren då han blev arg, han har även ställt sig väldigt nära mig ansikte till ansikte och varit väldigt aggressiv i tonen osv. 


    Nu till händelserna jag reagerade på som verkligen fick mig att inse att jag inte kan vara kvar. 


    Det var helt lugnt hemma, inga irritationer eller liknande. Jag sitter på toa och hör min ena hund stå och pipa utanför toadörren i hallen. Sen hör jag bara ett skrik från sambon och öppnar då dörren medan jag sitter där. Då har hunden råkat kissa vid dörren då hon löpte vid den perioden och hade svårt att hålla sig. Min sambo blir rosenrasande från ingenstans och tar henne i nackskinnet och trycker ner hennes huvud i kisspölen och skriker åt henne. Jag skrek då tillbaka att ?vadfan sysslar du med????? Och då skrek han tillbaka att jag skulle hålla käften och att jag var sjuk i huvudet. Jag ville inte göra hunden ännu mer orolig så jag höll tyst. 

    Sedan för exakt 3 veckorsedan skadade jag foten på promenaden med ena hunden så sambon fick komma och hämta mig då jag inte kunde gå. Jag skulle egentligen tagit kvällspromenad med 2a hunden efteråt men eftersom min fot gjorde så ont så bad jag honom ta ut andra hunden i 15 minuter så hon fick lite av det sista på kvällen. Han hjälper aldrig till med hundarna och jag ber honom aldrig göra det heller utan det är jag som har hand om dom helt då det är helt mitt intresse och en del av mitt liv. Han sa bara ?nej det orkar jag inte? och anklagade mig för att fakea skadan (fastän han 5 minuter innan lindade min fot och kollade på den då han konstaterade att den hade blivit blå och svullen). Jag förklarade lugnt för honom att jag verkligen bara ber om 15 minuter med andra hunden för att jag inte mår bra om jag inte vet att båda hundarna fått allt det dom ska ha vid dagens slut och att jag gärna hade gjort det själv men att jag frågar just för att det är viktigt att jag får hjälp med det. Vi började bråka om dethär och jag blev så trött och ledsen att jag sa att jag måste ta luft. Då säger han med sjukt läskig röst att ?du ska nog inte lämna mig själv med hundarna här hemma :))))? ?du borde inte gå ut från den dörren :)))? varpå jag frågar ?hotar du mig nu att om jag inte gör som du säger så skadar du mina hundar?? Och han sa ?japp exakt det jag säger:)?. Detta är det enda jag har lyckats ljudinspela och dokumentera tyvärr då allt annat hänt så plötsligt och jag inte haft möjlighet att ta upp och filma. 


    Sedan händer det igen fast med andra hunden. För 2 veckorsedan bad jag honom bara hålla i en utav hundarna lite lätt i soffan då jag skulle klippa klorna, detta är något jag vanligtvis gör på egen hand men hunden är lite i spökåldern och rycker lite när jag klipper och slipar, så jag frågade honom i ett tillfälle där han kunde fortsätta sitta lugnt o titta på tv. Han hjälpte mig men frågade surt efter ca 5 minuter ?hur går det?? Är du klar snart??? Hur mycket har du kvar??? Och jag märkte han blev irriterad. Han satt med hunden på ena sidan av soffan medan jag tog bakklorna då hunden rycker till o råkar drämma tassen i kinden på sambon. Sambon skriker rakt ut, hans ögon blir svarta och han tar tag i min hunds hals/nackskinn och slår hårt mot kinden/sidan av hundens ansikte med handflatan 3 gånger. Sedan ställer han sig upp med båda händerna i nackskinnet, och drar bort hunden till andra sidan av soffan, trycker ner hunden i hörnet och lägger sig över o bara skriker.  Sedan ställer han sig upp fortfarande med hunden i nackskinnet och slungar ner min hund från soffan så hon flyger in i väggen. Jag frös till is, hans ögon var helt svarta och jag bara kollade in i väggen. Min hund springer in i sovrummet och lägger sig i sin säng som är på golvet jämte min sida av sängen. Han vänder sig om mot mig och skriker ?VAAAAD?!?!!?? VAD ÄR DET?!? HAH?!!???? SKA DU INTE PRATA MED MIG NU VAAAA??!!! HAH?!!?? FAN KOLLAR DU PÅ?!?!?? Och jag bara satt fryst i soffan tills jag helt frusen gick in till min hund och bara grät och kramade om henne. 

    Jag har försökt ta upp försiktigt med honom när sånthär händer tidigare och frågat varför han gör så och vad han får ut av att ha sånt behov av våld när han blir arg. Han skrattar bara åt mig och skakar på huvudet och säger att jag hittar på saker, samt att jag är psykopat som behöver vård som ens kan inbilla mig sånt för att det aldrig har hänt. Denna gången tog jag inte upp det utan jag insåg då att jag måste ta mig härifrån. Problemet är att jag inte vet vart jag ska vägen alls. Jag söker lägenheter för fullt men går på CSN då jag pluggar heltid, samt har en mamma o pappa som inte riktigt tror på mig då han spelar väldigt lugn hemma hos mina föräldrar. Jag och mamma har inte världens bästa relation och hon egentligen bryr sig inte så mycket om mig, pappa bryr sig men vågar inte säga åt mamma, det har alltid varit så tyvärr. Jag vet inte vad jag ska göra. Dom bor dessutom långt bort i annan stad. Jag söker både 2a hands lägenheter och 1a hands samt är med i fb grupper där folk hyr ut. 


    Min sambo vet inte om att jag kommer att lämna då jag valt att inte berätta detta för honom utan kommer att ta mitt pick o pack o egentligen dra med en gång när jag får något. Jag har bestämt att dagen jag får tillträde till nytt hem kommer jag ta med mig ALLT på en dag, jag ska alltså inte behöva lämna kvar något som han kan ta sönder eller så jag behöver träffa honom igen. jag vågar inte berätta något för honom om detta utan går runt och fakear rätt mycket här hemma och lever på dagarna han inte är hemma om kvällarna efter jobbet. Vad ska jag göra?? 

  • Svar på tråden Sambo aggressiv mot mig och hundar
  • nihka
    Anonym (orolig) skrev 2026-03-14 21:10:27 följande:
    Sambo aggressiv mot mig och hundar. 
    Han låter riktigt aggressiv och oberäknelig. Går han på droger eller har han på eget bevåg ställt ut medicin han brukar ta? Om du inte vet, fråga honom inte utan sätt dig omedelbart i säkerhet.

    Packa en liten väska NU med övernattningsgrejer och det du behöver för dina studier och köp en enkel biljett för dig och dina hundar till dina föräldrar eller en av kompisarna du pratar om.

    Ljug för din sambo om att du bara ska åka tillfälligt och hälsa på och stanna där tills du har fixat ett eget boende, helst inte i den staden din sambo bor.
    Om du vill få tillbaka min röst Kristersson, får du ge SD foten!
  • Anonym (Nolltolerans)

    Och lova att du aldrig aldrig går tillbaka ensam för att hämta saker du har glömt sedan. Inte heller om han lovar att inte vara hemma. Du ska alltid ha någon med dig- skit samma om det är en jobbkompis, en förälder, en granne eller din kennelägare, någon ska följa med dig vare sig de vet varför eller ej.

    En bekant blev lurad tillbaka och strypt bakifrån över sina sista flyttlådor tills hon gav upp hoppet och trodde hon var död, han slutade inte förrän hon var medvetslös och när hon vaknade var han redan borta därifrån. Han hade alltså bara lämnat henne avsvimmad och hon kunde lika gärna dött.

  • Anonym (How does it feel)

    TS! 

    Aldrig okej att ge sig på varken oskyldiga djur i detta fall  dina hundar eller dig. Aldrig Aldrig! Du måste ta dig därifrån innan saker eskalerar. Han är farlig. Se till att kontakta någon kvinnojour eller finns det någon vän som kan hjälpa dig att bo hos? Packa en väska och se till att ta dig därifrån  när han inte är hemma. Både du och hundarna måste få känna sig trygga och det är det viktigaste. Du kan få stöd av många kloka härinne också, så skriv om du behöver. Men viktigt nu är att du och dina hundar kommer bort från den här mannen. Snälla var rädd om dig TS! Tänker på dig ♥️

  • Anonym (Nu)

    Det där med kennelägare var ju faktiskt jättesmart. Ring till hundarnas uppfödare och fråga om de kan ta hundarna tills du kommit tillrätta i nytt boende. Förklara precis som det är. Antingen att de tar hundarna själva eller drar i sina kontakter. Ingen vettig människa hade låtit situationen fortgå utan att hjälpa. De kanske till och med kan erbjuda en soffa att sova på.

    Hur jobbigt det än må kännas så är prio att komma bort från honom. Saker, studier, pengar. Allt det där är sekundärt. Inget av det spelar roll om du dör. Eller om han dödar en av hundarna. 

    Jag har jobbat på djursjukhus och sett de vidrigaste sakerna såna män som din är kapabla till. Sönderslagna käkar, knivhugg, brända med cigaretter, hundar upphängda i träd i sina koppel... Låt inte det hända er. 

  • Anonym (orolig)
    Anonym (Bz438klf) skrev 2026-03-15 13:16:36 följande:

    Både du och hundarna måste därifrån. Han kommer inte att dra sig för att ha ihjäl dem och ven du befinner dig i fara. De där ögonen du beskriver och hela hans beteende talar tydligt. Kan du uppdatera hur det går? 


    Tack så mycket för svar, jag har talat klarspråk med mina föräldrar och förhoppningsvis får jag boende inom kort tid. Har även ringt till kompisar som kommer vara med när jag ska hämta mina saker så jag slipper vara ensam. Har även en vän som jag kommer tjoffa in flyttlådor hos när sambon ej är hemma, då jag ska kunna flytta såfort som möjligt, samma vän kommer med släp såfort jag behöver dra, har även en klasskompis jag pratat med som fixat så han kan låna släp när det är dags. Glömde nämna det tidigare men jag lämnar aldrig hundarna hemma själv med honom sedan detta hände, vilket också blir en stor begränsning för mig. Just nu väntar jag alltid tills han åkt iväg någonstans innan jag t.ex åker och handlar. Försöker dessutom spela in så mycket som möjligt, dock går jag inte in i några diskussioner med honom nu utan istället städar och tvättar jag och gör allt själv här hemma o bara håller ut. Det är nämligen dessa situationer o diskussioner som kan trigga honom, med massa annat också. Ska även kontakta kvinnojouren när han ej är hemma såfort som möjligt. Men jag är medveten om att jag behöver sätta både mig och hundarna i säkerhet och har genuint dåligt samvete att dom fått uppleva detta. Tyvärr vet han att mina hundar är mitt liv och det är därför han gjort såhär. För honom handlar allt om kontroll och makt. Det är dessutom egentligen hundarnas säkerhet jag är mest orolig för. Han är varken lång eller stor och jag har dessutom erfarenhet av försvar sedan mitt jobb som ordningsvakt, men han rör inte mina hundar. 


    Har dessutom funderat på vad som går att polisanmäla och det enda är för olaga hot då det är det enda jag har material/inspelning ifrån. Jag dokumenterade aldrig mitt blåmärke på armen (vilket var dumt men jag trodde aldrig det skulle bli såhär). Men ja jag vill egentligen ha honom straffad för det, dock svårt när det är ord mot ord. 


    Summan av kardemumman kan jag inte göra massa förhastade förändringar så att han märker dom, t.ex omplacera eller be någon passa hundarna från ingenstans, utan med honom måste jag ligga lågt o låtsas att allt är som vanligt i princip. Det kanske låter dumt men det enda som kan rädda mig och hundarna nu är att jag bara ligger lågt. Har bytt pinkod på telefonen för säkerhetsskull, ändrat inställningar så att telefonen döljer innehållet av notiser tills jag låst upp telefonen osv. Har även packat ihop flyttlådor i förrådet (Sånt märker han inte då han tycker jag har mycket grejer överlag). 

    Det är skit och jag vet att detta är allvarligt, men förhastade förändringar eller stress är absolut sånt som kan få honom att triggas till ilska, så jag försöker bara leva vidare här hemma. 

  • Anonym (orolig)

    Kan tyvärr inte vända mig till kennlarna där mina hundar är ifrån, ena är importerad från Bosnien och andra ligger på andra sidan landet, han är dessutom så gammal nu att han ej bedriver kennel längre. 


    Han tar ej droger eller missbrukar alkohol, dock har jag märkt tecken på att han har ett spelberoende och spelar på casino. Inget jag lägger mig i då jag somsagt ligger lågt här hemma, vi har ingen delad ekonomi alls, har varsina egna bilar och han står på lägenheten, jag swishar bara halva hyran varje månad och vi turas om att handla. 

  • Anonym (Nolltolerans)
    Anonym (orolig) skrev 2026-03-15 19:25:45 följande:

    Kan tyvärr inte vända mig till kennlarna där mina hundar är ifrån, ena är importerad från Bosnien och andra ligger på andra sidan landet, han är dessutom så gammal nu att han ej bedriver kennel längre. 


    Han tar ej droger eller missbrukar alkohol, dock har jag märkt tecken på att han har ett spelberoende och spelar på casino. Inget jag lägger mig i då jag somsagt ligger lågt här hemma, vi har ingen delad ekonomi alls, har varsina egna bilar och han står på lägenheten, jag swishar bara halva hyran varje månad och vi turas om att handla. 


    Har han någon gång fått använda ditt betalkort med PIN eller bankdosa? Byt koder där med i så fall, och byt lösen på alla sociala media/sidor du brukar shoppa på till ett med minst 12 tecken, helst 15.

    Flytta så snart som möjligt viktiga handlingar och värdesaker som pass, betyg, smycken, anställningskontrakt osv till en annan person du litar på.

    Överväg hemförsäkring hos LF där du får visst skydd mot identitetsstöld, om han skulle fortsätta jävlas. Ändra posten så fort du kan, helst redan innan du drar till "adress x"- man får så sällan post numera att han nog inte märker det på ett tag.
    Spärra obehörig adressändring hos Skatte- det är ett av de vanligare sätten att jävlas på. Läs mer om att skydda din identitet:

    www.lansforsakringar.se/stockholm/privat/forsakring/hemforsakring/id-stold/
  • Anonym (E)

    Det låter som om du har en bra plan. Jag agerade på liknande sätt när jag lämnade exet. 


    Tveka aldrig att ringa 112 om du känner dig hotad eller om hans beteende eskalerar. 


    Även om du ?bara? har bevis för olaga hot så kan det hjälpa om du behöver ansöka om kontaktförbud senare. 


    Jag fick inte heller skadorna dokumenterade, vilket jag ångrade i efterhand, men jag var så chockad och hade svårt att ta in det när det hände. 


    Men han blev som sagt dömd för olaga hot . 

  • Anonym (???)

    Hur länge hade ni varit tillsammans innan han började för nio månader sen? Inga tidiga tecken?

  • Anonym (Nolltolerans)
    Anonym (???) skrev 2026-03-16 01:39:46 följande:

    Hur länge hade ni varit tillsammans innan han började för nio månader sen? Inga tidiga tecken?


    Nej, det behöver det inte finnas. För så länge sociopaten är kär funkar hen ofta mer som alla andra, vill uppvakta och njuta av bra sex och förälskelse.

    Men så snart det går över och hen tröttnar eller relationen blir jobbig (= barn, eller i detta fall hundar med beetendeproblem) kommer djävulen fram direkt.
  • Anonym (Nolltolerans)
    Anonym (E) skrev 2026-03-15 22:06:42 följande:

    Det låter som om du har en bra plan. Jag agerade på liknande sätt när jag lämnade exet. 


    Tveka aldrig att ringa 112 om du känner dig hotad eller om hans beteende eskalerar. 


    Även om du ?bara? har bevis för olaga hot så kan det hjälpa om du behöver ansöka om kontaktförbud senare. 


    Jag fick inte heller skadorna dokumenterade, vilket jag ångrade i efterhand, men jag var så chockad och hade svårt att ta in det när det hände. 


    Men han blev som sagt dömd för olaga hot . 


    Jag har ringt polis tre ggr i mitt liv, om pågående misshandel. På stan och i hemmet. Ingen gång har de kommit då, så det är verkligen inget jag hade räknat med för att skydda mig själv i dagens samhälle. Man måste se till att ha ett nätverk av vanliga människor omkring sig.
  • Anonym (Grabb)

    Se till att lösa din boendesituation asap! 

    Sen om det är temporärt, kompisar, korttids 2:a hand, jour-boende, det spelar mindre roll just nu.

    Du behöver komma bort från din sambo. Ser att många skriver om hundarna, och absolut, jag är själv djurvän, och speciellt en stor hundvän. MEN din sambo är ju våldsam mot dig TS. Hotar, knuffar, hårdare knuffar, drar sönder dina kläder, slag mot dina armar. 

    Stopp och belägg!! 

    Förutom att det inte är okey, någonstans, så begår han potentiellt ett brott (om det anmäls, och kan bevisas, och ledas i åtal). I sak, han begår en brottslig handling, som kan anmälas, som kan leda till åtal (!).

    Har du erfarenhet, och utbildning som ordningsvakt. Så förstår du säkert det.

    Hade du blivit utsatt för detta som ordningsvakt, så hade du säkert gjort en polisanmälan, eller så hade din kollega gjort det....

    Så det är hög tid att göra en förändring (!).

    Sen är det sorgligt att läsa att dina föräldrar inte verkar "tro" på dig riktigt...

  • Anonym (Vitsippan)
    Anonym (orolig) skrev 2026-03-15 19:25:45 följande:

    Kan tyvärr inte vända mig till kennlarna där mina hundar är ifrån, ena är importerad från Bosnien och andra ligger på andra sidan landet, han är dessutom så gammal nu att han ej bedriver kennel längre. 


    Han tar ej droger eller missbrukar alkohol, dock har jag märkt tecken på att han har ett spelberoende och spelar på casino. Inget jag lägger mig i då jag somsagt ligger lågt här hemma, vi har ingen delad ekonomi alls, har varsina egna bilar och han står på lägenheten, jag swishar bara halva hyran varje månad och vi turas om att handla. 


    Han är säkert mer aggressiv för spelet då. Kanske har han förlorat en massa pengar? Jag tror att du gör rätt i att inte göra förhastade förändringar som får honom att undra, innan du drar. 
    Jag får så ont i magen av att läsa hur han är. Har du pratat något med kvinnojouren? Tänker att de kanske ge tips? 
  • Tom Araya

    Jag vet inte riktigt vad din fråga gäller... du har en plan för flytt och den tycker jag du ska hålla dig till.

    Menar du tiden fram till flytt?
    Hur lång tid är det?

  • Anonym (E)
    Anonym (Nolltolerans) skrev 2026-03-16 07:51:58 följande:
    Jag har ringt polis tre ggr i mitt liv, om pågående misshandel. På stan och i hemmet. Ingen gång har de kommit då, så det är verkligen inget jag hade räknat med för att skydda mig själv i dagens samhälle. Man måste se till att ha ett nätverk av vanliga människor omkring sig.

    Det kanske beror på var man bor. 


    De kom varje gång jag ringde. Sedan polisanmälde han. mig den idioten och polisen förstod direkt hur det låg till. Jag spelade upp min inspelning av hans hot och polisen övertalade mig att anmäla och han blev dömd. 

Svar på tråden Sambo aggressiv mot mig och hundar