Borrad brunn problem
Hej på er!
Hej på er!
Det är vanligt med järnrikt/gulfärgat vatten i skärgården.
Jag skulle ta dit en annan fackman för att kontrollera att manschetten är korrekt monterad, sen ev sänka pumpen. Är det inte korrekt så åtgärda (och reklamera)
vad har ni monterat för filter i dagsläget? hur ser proverna ut gällande långsamväxande bakterier? 3 dygn. vilka mätvärden är höga i dagsläget förutom turbiditeten?
med infiltrationsbädd pratar du om avlopp nu? Hur är avloppets placering till brunnen?
Hej tack för svar!
Ja, funderat på det, nu ska dock den erfarna "kändis" rörmokaren på ön ut o kolla hans "oerfarna" utförande. Fanns flera som jag inte tar upp, saker som gick sönder när dom var där som dom bytte ut, även el som drogs om/klipptes av. Nåväl.
Först björnfilter (80micron nylon). Sen hydropress, sen dyrt järnfilter för mangan/järn. Sen Björnfilter igen med samma (80micron). Sen UV filter, men osäker hur bra den är med hög turbiditet nu, det verkar inte bränts fast något på lampan. Men innan UV hade vi lite mängd e.coli. i övrigt är proverna bra tjänligt med anmärkning (lite mkt järn/ hög/magnesium o turbiditet). MEN det är innan de blivit såhär dåligt. Så vi väntar på nya prover på den värsta skurhinks varianten 
Ja infiltrations anläggningen (gråvatten), är 100 m bort. Marken är rel plan, lutar inte åt varandras håll.
Håller med dig om annan fackman hade varit bättre å kolla felläge på manschetten egentligen..
Men som sagt proverna har egentligen tidigare varit tjänliga med anmärkning, mest estetiskt, förutom lite e.coli innan filter sattes.