• detvivet

    Borrad brunn problem

    Hej på er!


    Ska försöka göra en lång historia kort i den mån det går..
    Vi bor på en ö med borrad brunn (100m djup) som varit avstängd många år, säkert gjord ca 20 år gammal. Efter en del funderingar startade vi den här brunnen eftersom rörmokaren var optimistisk och börja spola ur den och ville ta prov på vattnet. Vi hade fått höra att man stängt av brunnen från börjar r/t järn och rödfärg som man inte hade lust att åtgärda. 
    När proverna togs noterades samma visa såklart, inga konstigheter i det. Filter köptes inte för ca 30k, pumphus byggdes 100k, rör drogs under mark till huset/infiltrationsbädd osv gjordes 350k.
    Hur somhelst, järnet blev bättre på proverna/tjänligt med anmärkning, men med tiden märkte vi att vattnet var gult/tee färgat, som vid ytvatten inträngning, men innan man förstod det så gav man bara info om att använda vattner så mycket som möjligt. Inget blev bättre men givetvis blev saker bättre när det inte regnade osv.
    Många diskussioner/månader gick fram och tillbaka innan man kom fram till den slutsatsen om ytvatteninträngnings iden. Varpå man gick ner med kamera. Då tyckte man att de såg väldigt mkt växtlighetsbeläggning, så man rek. Grovspolning. Grovspolning gjordes, ingen förbättring givetvis. 
    Sen kom iden om att pröva sätta en ballong/manschett för att förhindra ytvattnen inträngning på 15m djup (standard). foderrör 8m. 
    En ny rörmokare fick det uppdraget (dumt) som var känd för vara duktig, och var väldigt självsäker på att lyckas med detta även om det inte var 100%... Men rörmokare som vi trodde skulle komma var inte där han hade skickat sina yngre killar som var mindre erfarna. 
    När manschetten var satt 2 månader efter grovspolningen, så dök ett nytt fenomen upp, fin sand, grått/mjölkig färg. Det går inte spola bort. Ibland blir de lite bättre. 
    Återkontakt togs med rörmokarna. Den första som byggt allt utom manschetten, ifrågasätter varför man satt manschetten på 15m när foderrör är på 8m, och om man såg till att höja pumpen när man gjorde de här. Hur mycket de kan spela roll vet vi inte. Den andre tror inte de har så mycket påverkan. *suck. 
    Pumpen höjs 10 m med andre gänget. Får betala för det. Ingen förbättring. Killarna som var på plats igen är dom yngre mer oerfarna, på plats har jag min sambo som hör att dom ringer till sin mer erfarna kollega och är osäker på om det verkligen blev korrekt, han hävdar igen att de är lugnt.
    Nu är läget att används vattnet så blire sämre. Känns som en irriterad brunnen - och läget är något kritiskt. Prover har tagits igen men nu har vi ett vattnet som ser ut som man använder vattnet ur en skurhink. 
    Flera saker är märkliga och säkert en klassisker när man som lekman inte har kunskapen att bedöma tidigt och när andra är optimistiska att fixa och tror det går bra. 
    Första delen är proverna på vattnet, hela tiden fanns COD förhöjningar, som antydan på ytvatteninträngning. Inget som togs upp med oss.
    Manschetten som sattes har kanske skadat brunnen. Hurvida vi kommer ta bort den nu eller ändra läge får vi se framöver .
    Några tankar idèer?

     
  • Svar på tråden Borrad brunn problem
  • FruFarfalle

    Det är vanligt med järnrikt/gulfärgat vatten i skärgården. 

    Jag skulle ta dit en annan fackman för att kontrollera att manschetten är korrekt monterad, sen ev sänka pumpen. Är det inte korrekt så åtgärda (och reklamera)

    vad har ni monterat för filter i dagsläget? hur ser proverna ut gällande långsamväxande bakterier? 3 dygn. vilka mätvärden är höga i dagsläget förutom turbiditeten? 


    med infiltrationsbädd pratar du om avlopp nu? Hur är avloppets placering till brunnen? 

  • detvivet

    Hej tack för svar!

    Ja, funderat på det, nu ska dock den erfarna "kändis" rörmokaren på ön ut o kolla hans "oerfarna" utförande. Fanns flera som jag inte tar upp, saker som gick sönder när dom var där som dom bytte ut, även el som drogs om/klipptes av. Nåväl.

    Först björnfilter (80micron nylon). Sen hydropress, sen dyrt järnfilter för mangan/järn. Sen Björnfilter igen med samma (80micron). Sen UV filter, men osäker hur bra den är med hög turbiditet nu, det verkar inte bränts fast något på lampan. Men innan UV hade vi lite mängd e.coli. i övrigt är proverna bra tjänligt med anmärkning (lite mkt järn/ hög/magnesium o turbiditet). MEN det är innan de blivit såhär dåligt. Så vi väntar på nya prover på den värsta skurhinks varianten Skrikandes

    Ja infiltrations anläggningen (gråvatten), är 100 m bort. Marken är rel plan, lutar inte åt varandras håll. 

    Håller med dig om annan fackman hade varit bättre å kolla felläge på manschetten egentligen.. 

    Men som sagt proverna har egentligen tidigare varit tjänliga med anmärkning, mest estetiskt, förutom lite e.coli innan filter sattes.

Svar på tråden Borrad brunn problem