Anonym (Mmm) skrev 2026-03-26 15:02:28 följande:
Bra skrivet. Ibland undrar jag varför folk fokuserar på sådant, när det är relationen som är viktig.
För mig handlade det, i synnerhet i början, om att vi inte hade en kärleksrelation på det viset. Vi var vänner som även hade sex med varandra.
Anonym (Jaha) skrev 2026-03-26 18:22:54 följande:
1) Hur presenterar du honom för andra?
- "Det här är Bosse!"
- "Hur känner ni varandra?"
- "Vi är goda vänner. Med förmåner. Fast utan regler."
2) Om nån frågar om du är singel, vad svarar du då? Om nån bjuder ut dig på en dejt? "Ja, jag är singel men jag träffar en man som jag är sexuellt exklusiv med. Så jag kan tyvärr inte dejta"?
Alltså jag har aldrig haft några såna här diskussioner eller tankar. Och definitivt inte satt upp regler eller uttalat några "krav".
Ord som pojkvän använder jag för enkelhetens skull, för att folk ska fatta vad jag menar. "Jag och min pojkvän ska resa bort över helgen." Inte för att fria: "Vill du bli min pojkvän och ta på dig ett livslångt åtagagande med tillhörande förpliktelser och ständiga krav???" Har inte funderat närmare på användning av det ordet.
Det jag ville veta när jag träffade och lärde känna mannen, som jag kallar pojkvän, var vad han kände för mig. Och vad jag kände för honom. Det visade sig efter hand. Hur vi ville att vår relation skulle "se ut" har vi aldrig diskuterat, förutom att han hoppades att vi skulle flytta ihop men han accepterade att jag inte ville. I övrigt "bara blev" det som det blev.
Jag hade inte accepterat att nån ville äga mig sexuellt och krävde att jag skulle vara trogen och ställa upp på sex utan kondom, men inte var beredd att göra några som helst uppoffringar och inte ville stå för att vi hade en relation. En relation är - enligt mig - inget buffébord där man kan välja och vraka. Det gäller alla relationer, även vänskap, som jag ser det.
Jag tror inte att du är så speciell och ovanlig som du tror. Jag tror att du bara har fixerat dig lite väl mycket vid de så kallade "ettiketterna".
För att ta min egen relation:
1) presenterar honom med namn och på frågan om hur vi känner varandra finns det ingen som helst anledning till att dra in vad man gör privat. Men, jag skulle aldrig presentera honom som min pojkvän tex.
2) jag har aldrig sett mig som singel sedan vi satte upp de första reglerna för vad det nu var vi skulle ha. Jag var egentligen inte ute efter att ha någon form av relation alls efter att det tog slut med exet då jag behövde läka.
För mig är det viktigt att prata om hur man vill att relationen ska se ut så man vet att man är på samma spår. Tex samboskap (kommer inte att ske innan barnen gått ut gymnasiet, därefter får vi se), ekonomi (jag kommer aldrig någonsin ha helt gemensam ekonomi med någon igen), hur man delar på de kostnader som uppstår när man umgås (mat, när man hittar på något etc).