Anonym (Undrar) skrev 2026-04-10 07:01:31 följande:
Ni kvinnor som ångrar att ni fick barn, hur kände Ni under graviditeten?
Den här frågan är främst riktat till kvinnor som fött barn och känner ofta ånger kring att blivit förälder. Hur kände ni under graviditeten(erna)? Vad får er att känna att detta kanske inte var rätt väg att gå i livet?
Jag tycker att alla känslor och tankar är rimliga, så absolut inget dömande från min sida överhuvudtaget.
Jag vet inte om jag rakt av ångrar alla aspekter av mitt föräldraskap. Jag älskar mitt barn, men inte mitt liv som förälder. Jag var jätterädd att "livet skulle ta slut" i och med att jag fick barn och i viss utsträckning har det faktiskt gjort det. I mitt fall handlar det väl egentligen inte så mycket om barnet i sig, utan om att pappan inte är speciellt delaktig och jag saknar den stöttning jag hade behövt.
Jag var väldigt ängslig under graviditeten på grund av detta. Sambon lovade dyrt och heligt att vi skulle vara två om hela resan och att jag inte behövde vara så orolig. Sen kom barnet och han insåg att det var rätt tråkigt att ta hand om ett barn, så han gjorde, och gör, allt han kan för att slippa umgås med mig och barnet. I förlängningen har det blivit att jag får ta allt ansvar för barnet och han är "barnvakt", men ofta högst motvilligt och det märks ju också på barnet att det känner av stämningen som blir när pappan tar hand om det. Eftersom jag är rätt säker på att det skulle bli varannan vecka om vi gick isär känner jag mig nödgad att vara kvar i förhållandet, för jag tror inte barnet hade mått bra av att vara ensam med sin pappa så mycket, dessutom utan att jag är där och kan bryta när de blir osams.
Utöver ovanstående har kroppen också tagit jättemycket stryk av graviditet och förlossning, så jag dras med permanenta skador som knölar till vardagen ytterligare.
Så jag som innan var en pigg och peppig tjej som hade massa vänner och kul projekt igång hela tiden har fått ge upp allt sånt som jag tyckte var roligt och DET gör att jag ångrar att jag skaffade barn. Inte barnet i sig. Sen kommer det ju bli lättare när det blir äldre och kan leka hos kompisar och ha fritidsaktiviteter tror jag, då behöver inte all ledig tid gå åt till att umgås med barnet och jag kan kanske börja klämma in lite egentid när barnet gör annat.