Anonym (M.) skrev 2026-04-11 20:21:06 följande:
Jag tycker att det är underligt att ta referenser från gamla flickvänner. Jag skulle inte ställa upp på något sådant, jag skulle bara säga nej. Jag tänker att det kan bara komma tråkigheter av det för en själv, och inget positivt alls.
Med detta sagt, TS, så hade det varit ÄNNU värre om det varIt DU som kontaktat HENNE och erbjudit dig att prata skit om killen. Det finns dom som gör så: "HON HAR RÄTT ATT VETA!" Fast det inte handlar om omtanke om den nya kvinnan alls, utan bara att man vill djävlas med exet.
Jag skulle inte heller kontakta en ny flamma och berätta att han är en otrogen skit, det får hon upptäcka själv. Plus att han kanske har ändrat sig. (Inte så troligt i det här fallet dock, då han verkar vara en notoriskt otrogen typ).
Våld kan vara en annan sak. Det kan i extrema fall handla om liv och död. Då kan det vara befogat att varna, om man kan göra det utan stora risker för egen del.
I det här fallet verkar det "bara" handla om otrohet, MEN det är den nya som har kontaktat TS. Antagligen för att hon har upptäckt något eller misstänker något. Att då berätta sanningen är inte att snacka skit. Varför skulle hon inte ha rätt att få veta? Med det menar jag inte att TS är skyldig att berätta, men om hon vill och den nya vill veta?
Man kontaktar inte sin partners ex utan bra skäl. Om killen inte vill att det ska spridas "skit" om honom, får han sluta sprida skit själv. Då får han hålla ballen i brallan. Man kan inte leva som han gör och tro att det inte ska komma fram. Normalt ska man inte lägga sig i andras förhållande nej, men det finns tillfällen då det är befogat.