Migrationsverket "besök" 6-12 månader
Jag har en flickvän i Afrika och vår plan är att hon ska läsa 1 år intensiv svenska och sen gå på en 2-årig yrkeshögskola. För YH kan hon söka uppehållstillstånd som studerande.
Men det första året är svårare. Migrationsverket säger att uppehållstillstånd som studerande inte gäller då (trots att universitetet har en 1-års intensiv svenskutbildning med just detta syfte och de tycks övertygade om att hon då kan söka som studerande - men vi har ändå inte tänkt använda universitetet eftersom de har 2 sökanden per plats dvs 50% chans komma in, utan vi har tänkt använda Folkuniversitetet).
I så fall måste man söka UT som "besökare/gäst" och enda underkategorin är väl då "turist". Och där kan man få max 6 månader. Och även det tycks svårt att få utan vidare.
Hon kan ju göra allt på distans första året med det vore tråkigt för henne och mej.
Om hon kunde få UT 1 år tänkte vi hon kan gå hos Folkuniversitetet delkurs A1 & A2 i vanligt klassrum och kanske mer om det erbjuds och om inte, att köra vidare på distans eller med de skräddarsydda kurser de erbjuder.
Även 6 månader kunde funka ok för att hinna med minst A1 & A2, sen köra en del på distans, och komma tillbaks några månader senare och göra en test hos Folkuniversitetet där hon får ett diplom/certifikat att hon nått viss nivå.
Om 6 månader (eller 90 dagar på vanligt Schengen-visum) så kan hon ju söka om nytt sådant 6-månaders UT eller 90-dagars visum så snart hon är tillbaks i Afrika igen, normal handläggningstid för UT är 3 månader och visum 2 veckor, men krypiskt säger Migrationsverket till mej att om man söker efter att nyss ha haft kan det påverka..
Så jag undrar vilka varianter ni kan se att få igenom detta , vilka erfarenheter ni har:
Kan man få ett år?
Vad behövs för att motivera att få 6 månader som turist?
Hur lång skarv blir det mellan flera efterföljande 6- eller 3-månaders vistelser och hur motiverar man bäst detta så att det hanteras snabbt?