Anonym (4) skrev 2026-05-06 21:32:09 följande:
Som sagt jag är väldigt feminin av mig. Den kanske lite löjliga bilden av mig hade sett fram emot att inreda med rosa, klä barnet i spets och volanger, rosa barnvagn, senare prata smink och osv. Den andra delen som är jobbigare är att jag vill bli mormor, inte farmor och även ha mamma dotter relation. Tex åka på spa, Ullared osv. Känns svårt med en son:/
Det finns inget som säger att en dotter hade gillat allt det där.
Jag ville bara fiska, vara i skogen, läsa böcker om dinosaurier och hajar och bygga grejer när jag var liten.
Ibland var jag högst motvilligt tvungen att ta på mig kjol och ha flätor men jag tyckte att allt klassiskt feminint som du skriver var sjukt tråkigt och opraktiskt.
Vad skulle du göra om du fick en sådan dotter? Tvinga på henne dina intressen och rosa fluff eller bara acceptera att barn är individer och måste få vara det?
Själv fick jag en pojke som var ungefär som jag när jag var liten men om han hade gillat andra saker hade det förstås varit helt ok.
Om jag hade fått en dotter som var väldigt feminin så hade jag fått lära mig mer om hennes intressen.
Jag ville inte ens veta könet utan brydde mig bara om att barnet mådde bra. Jag trodde faktiskt att jag väntade en dotter men jag fick en son som är idag är en otroligt fin ung man och min stora lycka i livet.
Vi föräldrar finns till för barnen, inte tvärtom, och att få ett barn är en otrolig gåva så var tacksam för miraklet i magen. Du kommer att älska den där lilla pojken mer än du kan föreställa dig.