• Lady Namárië

    Vart kan man köpa fina peruker?

    Jag skall på Halloweenparty, och behöver köpa en blond peruk. Tyvärr är alla blonda peruker jag sett väldigt onaturliga och plastiga. Kan någon tipsa mig om ett ställe som säljer fina peruker? Gärna ställen som säljer via internet, eller i alla fall har en hemsida där man kan titta på perukerna.

  • Svar på tråden Vart kan man köpa fina peruker?
  • cattis

    Vilken del av landet bor du i?

  • pups

    på gamla brogatan finns en bra.

  • Lady Namárië

    dalarnarules--> Ekssons katalog har jag tittat i, men tyvärr tycker jag att just de blonda perukerna ser "plastigare" ut än de andra (som i många fall ser väldigt fina ut). Kanske är det svårare att göra snygga blonda peruker, eller så blir de bara sämre på kort? Buttericks skall jag genast kolla. Tack!

    cattis--> Jag bor en bit ifrån Stockholm, men det är ju inte omöjligt att åka dit.

    pups--> I vilken stad?

  • Poppet

    På Storgatan på Östermalm har jag sett att det finns nån slags perukmakare. /Poppet

  • DrakUlla

    Beroende på prisklass och klass på peruken så säljer ju en del frisörer peruker gjorda av nylon. Dom blir ju givetvis dyrare än de plastiga men annars är det nog de plastiga du får ta.

  • pups

    i stockholm.
    men frisörer kan ju fixa fram riktigt löshår, det är nog snyggast.

Svar på tråden Vart kan man köpa fina peruker?