Ja det beror ju på vad man har tänkt sig. Thailand är ju både billigt och turistvänligt. Lätt att resa runt, god mat, annorlunda kultur, fina stränder etc.
Brasilen är ju ett otroligt stort land så ska man dit bör man ha en klar uppfattning om vad man vill (regnskog, Rio, bad ??). Var bl.a. i Rio, Buzious samt vid värdens största vattenfall i Iguazo i vintras. Helt fantastiskt, men har man "bara" 2 veckor får man nog avgränsa sig lite om man inte bara vill vara på resande fot. Människorna är också helt otroliga i Brasilen. Gästvänliga, glada, sång, musik....Prisläget är något dyrare än Thailand, speciellt på turistorterna.
Mexico är också ett väldigt spännande land med sin indiankultur. Mexico City är är isåfall ett måste ett par dagar. Vi var två veckor i Mexico förra året. Hade fyra nätter i Mexico C och resten av tiden i playa del carmen. Blev en bra blandning av kultur och bad. Gillar man dykning/snorkling är Playa del Carmen perfekt. Speciellt snorkling i cenotes (undervattenskalkgrottor). Prisläget är dock högst av de tre länderna eftersom det är så mycket amerikanare där (speciellt Playa)
Så med andra ord. Se över vad ni vill få ut av resan. Är det primärt bad i vacker omgivning med billiga priser så tycker jag ni ska ta Thailand.