• Sallisen

    Lidl vad brukar du handla där?

    Vi köper deras drickyoghurt till vår Lilleman som älskar sånt. Han är svår att få att äta frukost, men drickyoghurt går ganska bra. De har en större flaska som blir billigare i längden.

    De har en helt underbar förpackning med "chicken nuggets", typ. JÄTTEfint kycklingkött i och ordentlig panering. Det är ett lite ljuslila paket i frysdisken - missa inte om ni gillar sånt.

    Har ni barn, speciellt små såna, så har de tvättlappar som är jättebra till en billig penning. Finns även parfymfritt. Deras blöjor är jättebra - vi övergav Libero för Lidls blöjor som var precis lika bra om inte bättre - och det för ungefär halva priset!!

    De har en god öl där, den heter Grafen Walder.

    Duschcreme köper vi där också. Om det är en liter för under 20 kr. Det doftar gott och rengör bra.

    Numera har de också TexMex-produkter (Old El Paso, heter de så?) billigare än i vanliga affärer.

    Sempers välling har de också, billigt. Var det 35 kr/paketet, tror det! (54 kr i vår närbutik)

    Det var lite varor som vi gillar där, finns många fler!

    ÅH, deras camembert är god! :) Och fetaosten är billig och bra!

  • Sallisen

    Deras glass!!! Den som är 2½ liter i en blå bytta. Vaniljglass, med äkta vanilj. Kostar ca 30 kr. SUPERGOD, och då är jag ganska kinkig vad gäller glassen!

  • Sallisen

    Halloj lurv! :)

    De har cornflakes billigt också, och de är precis lika goda som de från Kellogg´s! :)

Svar på tråden Lidl vad brukar du handla där?