Varför är det viktigt att krypa?
Jag har hört att det av någon anledning är viktigt att barnet inte hoppar över krypstadiet darför att...?, tja jag minns inte. Någon som vet vad som "kan hända"? Undrar jag nyfiket.
Jag har hört att det av någon anledning är viktigt att barnet inte hoppar över krypstadiet darför att...?, tja jag minns inte. Någon som vet vad som "kan hända"? Undrar jag nyfiket.
Läst att det finns vissa samband med inlärning senare..Typ läs- och skrivsvårigheter.
Men har tyvärr ingen länk el. liknande att skicka med!
Tror inget speciellt kan hända.
Känner några jätte duktiga barn som vägra vilja krypa..de började gå sedan istället.
Inget fel i det.
som modesty säger så kan de försvåra skriv å läsninlärning, men även många andra motoriska grejer blir svårt att lära sig om man inte kan samorda rörelser.
Däremot är det inte viktigast att lära sig att krypa först å sedan gå, bara man lär sig att krypa, just därför har man kryp övningar å dyl i gympan på dagis å förskola å tom lågstadiet, finns alltid några som har jätte svårt att lära sig.
Då man gör lär sig sakerna i "ordning" dvs krypa först så kommer det naturligt å inget man behöver träna eller tänka på.
mvh: barnsköterska
De kan få inlärningssvårigheter senare i livet (skolåldern) eftersom det hänger ihop i hjärnan (motoriken och kryptekniken... eller nå liknande)
I finland har de väl krypskola för de som inte kan krypa vid 8 månader
Min systerson har ADHD.. och det första läkaren frågade när de skulle ställa diagnos, var om han kröp när han var liten.. och det gjorde han inte... men det ska visst vara ett tidigt tecken på att barnet har ADHD... men det behöver inte vara så i alla fallen!!
vill tillägga att det spelar ingen roll om de kryper en dag eller månader, bara barnet kan!
Aha. Då kanske det ffa är så att utebliven krypning är en markör för att utvecklingen inte går riktigt på räls (som hos barn med adhd eller läs- och skrivsvårigheter).
När bebisar ska krypa så gungar de ofta först, de gungar bort reflexer som de inte längre ska ha. De barn som inte kryper KAN ha kvar de här reflexerna som kan göra att de får svårt att sitta still när de blir i skolåldern. Ett barn som inte krypt och har kvar reflexer eller har kvar reflexer ändå kan göra speciella övningar för att få bort reflexerna och få lättare att sitta still.
trean 3: intressant!