Rasta hund- hur ofta?
Hur ofta rastar ni er hund/ hundar?
Vi går ut med vår ca 4-5 gånger/ dag. Vi bor i lägenhet på 4 våningen, så det går inte att bara släppa ut henne i trädgården, då vi inte har någon
Hur ofta rastar ni er hund/ hundar?
Vi går ut med vår ca 4-5 gånger/ dag. Vi bor i lägenhet på 4 våningen, så det går inte att bara släppa ut henne i trädgården, då vi inte har någon
4-5 gånger/dag är rimligt att rasta sin hund. 1 eller helst 2 gånger per dag bör rastningen innebära långpromenad, gärna till en plats där hunden får springa fritt.
2 stycken långpromenader och 4-hur många som helst kisspauser. Bor på landet med stor tomt så det är bara att öppna dörren.
Nu när det är fint väder är man ju ute i stort sett hela dagen ändå.
3-4 gånger (promenader) plus lite pinkningar på stora tomten (han poopar aldrig där).
Det är väl tur att ni bor i lägenhet
Tror nog många hundar har det bättre där...
Många som bor i hus rastar inte sina hundar alls utan låter de sköta det på gården.
Det är inte bra. Hundar behöver komma ut och röra på sig samt byta miljö.
Min gamle skrutt går 2-5ggr/dag. Beror ju på vad man gör under dagen & vilket väder det är!
Går naturligtvis alltid morgon & kväll. Nu i jättevärmen har vi vissa dagar skippat middagsrundan helt, eller om det ösregnar då vill han inte gå.
Vi har trädgård men han är uppfostrad att inte göra ifrån sig där så att ligga där är samma som inomhus för honom.
(han pinkar in ett revir & ibland på morgonen släpper jag ut honom & säger varsegod då går han en liten pinkerunda på sitt revir)
Han orkar bara 1-2 "längre" promenader/dag numer. När han var yngre var vi ute flera timmar mer/dag! (han är 9,5år)
Vi rastar våran 4-6 gånger om dagen, bor i lägenhet. Han är bara 4 månader så det blir inga långa promenader än.
Hur långa är era "långpromenader"?
våra långprommisar ligger på lite över en timme. vet inte hur långt det blir. men efter den timmen är båda hundarna nöjda i allafall!!
Ca 4 stycken kortisar (bara kissa å bajsa) å 1-2 (ibland även 3 nu sommartid) långa minst en timma styck, som dom får springa lösa.
men det beror ju lite på ras å storlek på hunden åxå, jag har 2 stycken kinesiska naken tikar.
kram
Hur hinner ni med alla promenader varje dag? -nyfiken- ni som skriver 3-6 ggr per dag - jobbar ni? Hur gör ni rent praktiskt?
Minelli
1 på morgonen
1 på lunchen
1 på kvällen
Sen blir det lite småprommisar här och där.
Det är lite olika beroende på hur dagarna ser ut.
Den sista är innan vi går och lägger oss (oftast bara en pinktur på tomten då).
Rent praktiskt så tar vi på hunden selen + koppel och öppnar dörren
Förstår inte riktigt hur du menar. Hundar behöver promenader, det är väl inge konstigt
De som har valpar blir det automatiskt fler turer med (iofs inga långisar iom att de är valpar) för de har mindre blåsa och kan inte fysiologiskt hålla sig (kan det runt 5-6 månader) och behöver rumsrenhetstränas.
Ja, vi jobbar båda två och han är med någon av oss på jobbet.
Prommisarna på morgon och kväll sker utanför arbetstid.