• Lilla Mindy

    Hur mycket får man ut av hemförsäkringen efter ett inbrott?

    Min bror har har haft inbrott i sin lägenhet.
    Han har precis flyttat hemifrån, och när han bara bott i sin lägenhet i 1 månad så är han borta en natt och då är det några som gör inbrott hos han.

    Det är när han kommer hem efter en utekväll som han upptäcker att han tappat sina nycklar, han kontaktar fastighetskötaren som ger han nya nycklar,
    och när han kommer in i lägenheten upptäcker han att det inte bara är nycklarna som han tappat utan att det varit inbrott,

    Allt är stulet, sterio, DVD, Mp3, till och med mat hade dom tagit och soffan var trasig.
    Mobilen, plånboken, ID-handlingar och bankkort är borta, alla kvitton på värdesaker i lägenheten är borta.

    Han har polisanmält inbrottet, och väntar på att få besked om hur mycket han kan få ut av hemförsäkringen.
    Någon här som vet ungefär vad man får av hemförsäkringen efter ett inbrott?
    Han har en vanlig hemförsäkring, billigaste alternativet, han bor i en hyresrätt 2:a.

    Någon som vet? Eller varit med om liknande???

  • Svar på tråden Hur mycket får man ut av hemförsäkringen efter ett inbrott?
  • Lilla Mindy

    Han trodde först att han tappat nycklarna, men sen när han kom hem och såg inbrottet så förstod han att dom blivit stulna, så försäkringsbolaget kanske inte ger han några pengar då? Vi har ingen aning om vad han kan få, om det rör sig om bara någon tusenlapp eller flera tusen..

  • menu

    om han nu får nått så underlättar det ju om han har några bevis på grejerna, tex foton... låter lite märkligt att kvittona på allt är borta vad skulle tjuvarna ha för nytta av dessa???
    jag menar inte att vara elak, bara att det säkert låter konstigt även för försäkringsbolaget...

  • sommartorpet

    Ja, lite märkligt låter det ju. Inte bara att tjuven tog kvittona på inköpen utan också att din bror var ute utan att ta med sig plånbok, ID-handlingar, bankkort och mobil. Det blir några 100-lappar på sin höjd från försäkringsbolaget men jag tror inte att han får ut något alls.

  • sanndris

    Även om försäkringsbolaget ger tillbaka nåt, för det låter onekligen ganska konstigt (även om man ibland gör konstiga saker som att gå ut utan plånbok) så får man ju inte pengar direkt..
    Jag hade inbrott o min dator blev stulen o mobilen, fick nya saker istället..

  • Lilla Mindy

    Jag har pratat med min bror nu och det var inte riktigt så som jag skrev innan, utan han hade mobil, plånbok och nycklar i en väska, och allt det blev stulet ur hans väska, han tror att någon har stuckit ner handen i väskan och raffsat åt sig det i folkträngseln i göteborg.

    Jag tycker också att det låter lite konstigt att tjuven fick med sig allt det, och sen letade upp vart han bor och stack dit och gjorde inbrott och tog alla saker och kvitton på sakerna.
    Kan ju ha varit någon som känner min bror lite....?

    Han har Trygg Hansas hemförsäkring och HemPlus som även täcker fickstöld, med "lösöre" eller vad det heter en miljon.

    Nån som kan gissa vad ni tror han får tillbaka på försäkringen?

  • Skruttmamma

    Tror det kan bli knepigt. Tycker också det var konstigt att just kvittona var borta, det måste vara en mycket uträknande tjuv. Tror försäkringsbolaget kommer utreda detta ett bra tag innan det blir några pengar - OM det blir några pengar. De kan lika gärna tro att det är ett försäkringsbedrägeri.

  • Mirimaxx

    Varför tjuven ska ha tagit kvittona är egentligen inte så dumt... Om dom vill sälja sakerna vidare eller pantsätta dom, då kan det vara en fördel med kvitton.


    ღExpedition Effels Jokerღ
  • HumDis

    Tyvärr tror jag det kan bli tufft att få ut någon större summa från hemförsäkringen.

    Men hur kunde han vara ute (för jag tolkar det som att han var ute och festade?) utan ens att ha mobil eller plånbok med sig? Just sådana lite konstiga saker kan göra att försäkringsbolaget kan dra öronen åt sig och ifrågasätta anspråken på ersättning.


    / HumDis
  • Åke Vilse

    För det första så måste han kunna bevisa vad det är som är stulet. Sedan får han ungefär vad de varorna är värda idag med tanke på ålder och slitage.

    Tycker sedan försäkringsbolaget att han varit oaktsam kan han få avdrag för det.

    Att han skulle få så pass mycket pengar att det täcker att köpa helt nya saker händer inte så ofta.
    Så att säga en summa utan att veta märke inköpsdatum osv är omöjligt.

  • ming
    Lilla Mindy skrev 2006-08-12 11:40:03 följande:
    Jag tycker också att det låter lite konstigt att tjuven fick med sig allt det, och sen letade upp vart han bor och stack dit och gjorde inbrott och tog alla saker och kvitton på sakerna.Kan ju ha varit någon som känner min bror lite....?
    Det behöver ju inte vara någon han känner, för fick tjuven med sig id-handlingar så är det inte svårt att antingen kolla hitta.se eller ringa skatteverket och se var han bor.
    Hur mycket han får ut på försäkringen beror lite på om han har något som styrker att de sakerna fanns samt värdet på det som blev stulet eller förstört.
    Så det så!
Svar på tråden Hur mycket får man ut av hemförsäkringen efter ett inbrott?