Söker goda recept med älgkött.....
Mycket älgkött i frysen och total idétorka....
Kan någon hjälpa med goda recept med just älgkött???
Hör av er är ni snälla.....
Mycket älgkött i frysen och total idétorka....
Kan någon hjälpa med goda recept med just älgkött???
Hör av er är ni snälla.....
Här är ett av våra favoritrecept på älg!
Lätt att göra o suupergott!
Lättlagad älggryta
Här kommer ett till.
Oxå mkt gott!!
Älgfilé i ädelostsås
Det här behövs:
800 g älgfilé
2 dl creme fraich
100 g ädelost
salt, peppar
soya
Gör så här:
Stek filén och krydda.
Ta upp köttet.
Låt skyn ligga kvar i stekpannan och slå på creme fraich.
Smaka av med salt, peppar och soya.
Blanda i hälften av ädelosten och låt den smälta ner i såsen.
Lägg i köttet i såsen och toppa med resterande av osten.
Lägg på lock och låt osten smälta på köttet.
Serveras gärna med mandelpotatis och tomatsallad.
Soppa kan man göra...har inte provat ännu men den verkar god. Fyra personer 1 1/2 liter vatten 2 tsk salt 2 krm svartpeppar 1/2-3/4 kg älgkött med el utan ben 2-3 morötter 1 liten kålrot 6 potatisar 1 bit rotselleri 1 purjolök 2 buljongtärningar klippt persilja GÖR SÅ HÄR Koka upp vattnet, lägg i salt, peppar och kött. Koka sakta under lock tills köttet är mört, ca 1 1/2 timme. Skala rotsaker och potatis. Skär morötter och potatis i tjocka skivor, kålroten och sellerin i små tärningar. Snitta skölj och skiva purjolöken. Ta upp köttet. Koka grönsaker och potatis i buljongen tills de nästan är mjuka. Lägg i purjon och koka ytterligare 5 min. Skär under tiden upp köttet i små tärningar. Lägg dem i soppan, smaka av med lite smulad buljongtärning och klippt persilja.
Oj vad ihoptryckt det sista blev! Hoppas du kan bena isär det.. ) Nu ska jag vara lugn en stund
Tack snälla Olausson för recepten. Imorgon ska vi prova den "Lättlagade älggrytan". Låter riktigt mumsigt.
Har några fler några tips på maträtter av älgkött???
JätteGrattis Olausson till er lilla prinsessa....
Psst....väntar själv en liten prinsessa och hon beräknas komma till oss (om allt går bra) i mitten på januari.....
slottsstek
en lagon stor stek
1 stor rödlök
1 burk anjovis
ca 2-3 korkar ättika
1 msk sirap
salt å vitpeppar
halft glas vatten
bryn steken på alla sidor salta å pepppra på båda sidor rikligt.
klyfta mer rödlöken
ha i hälften spad av ansjovisen å alla filer (en burk som är ca 10 st i) ha i ättikan å sirap
hell i lite vatten får ej vara mer än till stekens hälft i grytan..
puttra på svag värme i ca 2 tim beroende på storlek ett tips gör i ordning steken när den har legar frame ca 1 timme från frysen...
sen silar du av skyn gör en botten redning på smör, å har i skyn å äkta grädde...
grönsaker å pot å gelé å inlagd färskgurka
kan lova dig att det är mumma..... lycka till
Orientalisk älggryta
--------------------------------------------------------------------------------
600 gr. kött av älg
3 msk. margarin
2 st. gula lökar
1 st. stort äpple och 1 st. banan
3/4 dl. russin
3-4 pressade vitlöksklyftor
4 st. hela nejlikor
1 ½ tsk. curry
1 tsk. salt
3-4 droppar tabasco
1 ½ msk. tomatpure
1 ½ msk. kinesisk soja
2 msk. vetemjöl
4,5 dl. köttbuljong
1,5 dl. creme fraiche
Putsa köttet väl och skär det till ca: 2x2 cm. bitar. Skala äpple, banan och löken. Skär löken i skivor och bananen i tärningar. Bryn köttet i pannan till fin färg. Värm en stekgryta med matfett och fräs upp curry, äpple, vitlök och lök. Häll över det brynta köttet och tillsätt tomatpure´, soja, vetemjöl i grytan. Späd buljongen och häll i russin, banan, nejlikor och tabasco. Låt grytan brässera på svag värme ca: 45 minuter, eller tills köttet är mört. Tillsätt creme fraiche alldeles i slutet, rör och blanda den väl i grytan.
Servera gärna med jasminris, färsk gurka och röd paprika, samt vitt bröd och ett gott öl.
Örtagårdsstek
--------------------------------------------------------------------------------
1 ½ kg. älgstek av Fransyskan eller innanlår
Ställ in köttet i nedre delen av ugnen 125 grader i 2 ½ - 3 ½ timme.
Gör en örtlag av:
1 lit. vatten
½ dl. salt
1 gul lök i klyftor
2 krossade vitlöksklyftor
½ msk. grovmalen svartpeppar
2-3 msk. örtkrydda (basilika, timjan, rosmarin och dragon)
Tag köttet ur ugnen och lägg det i örtlagen i 12 timmar. Linda därefter in köttet i folie och låt ligga i kylskåp någon timme. Skär sedan köttet i tunna skivor.
Sås:
3 dl. vispgrädde
3 dl. gräddfil
1 hackad gul lök
1 pressad vitlöksklyfta samt lite salt, svartpeppar och örter
Servera med kokt potatis.
Örtgravad tjälknöl
--------------------------------------------------------------------------------
8 portioner
1 bit fryst lår, ca 2 kg, utan bäckenben och underben
2 msk salt
2 msk socker
2 kvistar färsk rosmarin
2 kvistar färsk basilika
1 kvist färsk timjan
4 vitlökslyftor
3 msk olivolja
1 tsk grovmalen svartpeppar
Att tillreda tjälknöl går bra att göra på alla olika typer av stekar från hjortdjur. Man kan också ge köttet en fin smak genom att under efterbehandlingen örtgrava steken i en plastpåse ett par dygn. De tillsatta kryddorna "dras" då in i hela steken.
Sätt ugnen på 70 grader. Lägg det djupfrysta köttet i en långpanna och sätt in i den varma ugnen i tolv timmar. Ta ut köttet och låt det svalna.
Blanda socker, salt och peppar i en skål. Hacka de färska kryddorna, pressa vitlöksklyftorna och blanda ihop med sockret och saltet.
Pensla köttet med olivoljan. Lägg därefter köttet i dubbla plastpåsar och häll på saltlagen och kryddorna. Sug ur luften och knyt ihop påsarna. Låt stå i kylskåpet i tre-fyra dagar. Vänd på steken ett par gånger under dagen.
Ta upp köttet och torka av det väl. Skär upp i tunna skivor.
Dillkött på älg
--------------------------------------------------------------------------------
4 portioner
Ca 1 kg grytbitar på älg
2 tsk salt per liter vatten
6 vitpepparkorn
1 gul lök i bitar
1 purjolök i bitar
1 morot i bitar
Lägg köttet i en gryta och häll på kokande vatten så att det täcker köttet. Tillsätt ingredienserna. Låt köttet sjuda under lock på svag värme tills det är mört, ca 1-1½ timme.
Tillaga sås med:
1½ msk margarin
3 msk vetemjöl
4 dl buljong
1 dl grädde
1-2 msk ättika
½-1 tsk socker
Koka såsen och blanda i köttet tillsammans med ½ dl hackad dill.
Sjömansbiff på älg
--------------------------------------------------------------------------------
4 portioner
800 gr ryggbiff eller innanlår i tunna skivor
2 lagerblad
1 krm timjan
6 grovhackade enbär
1 krm rosmarin
1 tsk salt
1 skivad gul lök
8 st skivade potatisar
5 dl vatten
2 dl ljust öl
Stek köttskivorna i lite smör. Salta och peppra. Stek löken. Lägg skivorna i en gryta och blanda med potatisen och löken. Häll på vattnet, ölen och kryddorna. Låt det hela småputtra tills potatisen är mjuk. Tar ca 15-20 minuter.
Servera med potatis och rödbetor.
Älgkalops
--------------------------------------------------------------------------------
Tid är en av kalopsens viktigaste ingredienser. Minst en timme, men oftast två, tar det innan köttet blir riktigt mört.
1 kg benfri högrev av älg
½ dl vetemjöl
2 tsk salt
7,5 dl vatten
½ tsk mald vitpeppar
2 lagerblad
12 grovkrossade kryddpepparkorn
2 gula lökar i skivor
1 purjolök i breda bitar
2 morötter i tjocka skivor
Skär köttet i tre cm stora kuber. Bryn bitarna i smör. Lägg inte för mycket kött i pannan åt gången, då blir köttet kokt snarare än stekt.
Lägg köttet allt eftersom det blir klart i en gryta, pudra över mjölet, salta och rör om. Häll på vattnet och kryddorna. Låt grytan koka på svag värme i fyrtiofem minuter innan du lägger i lök och morötter.
Fortsätt koket tills köttet är riktigt mört.
Servera med kokt potatis, inlagda rödbetor och grönsaker.
Tack snälla AnnaK för alla recept. Imorgon blir det troligen en älgkalops till middag.
Olausson....provade igår den "Lättlagade älggrytan". Toppen....och hela familjen älskade den. Sambon åt sig till ett rejält magknip....
Kanske kan någon till något bra recept på just älg?
Åhh vad gott med älgkött.. Blir så avundsjuk.... Mums vad gott det är....
Mmmm....det är verkligen gott. Man är priviligerad som har tillgång till det.
Nu är väl grillsäsongen över kanske men här är ett recept på en god marinad till grillat älgkött!!
Detta låter kanske som en rysare!
Men kombinationen coca-cola, dijon och en frisk limesmak är en succé.
Ta en rejäl burk med skruvlock (t ex en vanlig syltburk).
Lägg i två st 3 cm skivor älgfilé, en rejäl klick dijonsenap, en skvätt limejuice och fyll sen upp med coca-cola. Skaka burken ordentligt så att trycket från kolsyran tränger in coca-colan i köttet. Låt stå i två timmar.
Grilla på högvärme för att snabbt skapa en hård yta på köttet för att bevara saftigheten i köttbiten. peppra och salta i efterhand. Ska serveras tillsammans med en fräst couscousblandning med schalottenlök och bambuskott.