Aquarius, min sambo säger att han tyckte kursen var bra därför att den gick igenom på ett konkret sätt hur kvinnan ska ha mindre ont under förlossningen och hur han kunde hjälpa till. Han sa att kursen var över förväntan och hade ingenting med flower-power att göra som han först trodde.
Under själva förlossningen var det otroligt bra att kunna andas sig igenom värkarna och samtidigt slappna av i kroppen, för spänner man sig och andas konstigt gör värkarna mer ont. Under värkarna masserade sambon min ländrygg som han lärt sig på kursen - det tog också udden av smärtan. Man fick lära sig olika massagetyper, men just ländryggen gillade jag bäst.
På kursen gick man också igenom förlossningens olika faser och hur värkarna är uppbyggda så att sambon hela tiden kunde säga att nu har halva värken gått, eller nu är du i den och den fasen. Det underlättade mentalt att veta, för själv klarade jag inte av att hålla reda på faser eller värklängder.
Jag höll på i 36 timmar och fick även annan smärtlindring, men jag är övertygad om att jag inte hade orkat på samma sätt om jag inte hade varit mentalt tränad och övat på olika tekniker i förväg.
Kursen var värd varenda krona!