Nyckelben.. .. *skäms*
Hej där... det va längesen jag va in här men nu blev det dags igen.. FY vad jag mår dåligt!
För ca 5 dagar sedan Föll vår dotter 1.9 år från en lekställning i parken, det var bara ca 30 cm men oj va ledsen hon blev. Hon är inte den sorten som bölar och är ledsen för att ha gjort sig illa och som vanligt blev hon lugn snabbt igen.
Jag klämde och kände men inga märken, bulor eller smärta märktes. Efter 3 dagar så sa hon AJ varje gång hon skulle klättra upp på stolen eller i soffan.. och jag va snabbt där igen och klämde och kände, men ingen reaktion.
På fredagen ringde jag läkarn och frågade hur jag skulle göra. och eftersom hon inte hade ont, och att läkarn inte hade tid fören på MÅndag *i morrn 18/9* så skulle vi avvakta och se.
På fredag kväll snubblade Nova och tog emot sig med händerna och blev jätteledsen igen... och sa AJ... Återigen ingen reaktion när jag klämde och kände på hela kroppen *även nyckelben* MEN på lördagen upptäcker jag att över natten har en knöl dykt upp på nyckelbenet. Jag ringer akuten och frågar vad jag ska göra, men de tycker jag ska vänta tills vår läkare kan titta på henne.
Men nu ikväll när jag nannade henne känner jag mig så skyldig, Varför åkte vi inte in samma dag hon föll även om hon inte hade ont då... eller visade det. Tänk om hennes ben vuxit ihop fel nu när det gått så länge.. och om det blir någe knas med armen... SNYFT.. FY vad jag känner mig som en dålig mor, och vad jag kommer skämmas i morrn inför läkaren.