JIPPPPPIIIII Jag fick ett kryss av ff!!!!
Faktiskt på den dagen jag trodde!
Ofir1: Jag förstår vad du menar när man planerar att barnet ska passa skolan/rätt tid på året/ev tidigare förädrapenning etc.
Nu har jag äntligen insett att bara "go with the flow"....det som händer det händer..och händer det inte så kanske det händer någon annan gång. Allting brukar ordna sig i slutänden. Kanske det inte blir optimalt, kanske det blir ett "glapp" i livet på några månader där man hamnar mitt emellan...kanske man missar en termin extra i skolan ...men...sånt är livet. Försök se lite lättare på allt och försök att inte ställa så höga krav på dig och livet. Våra första barn fick jag medan jag pluggade på universitet..och allt funkar oavsett tid på året eller terminer.
En annan sak jag tänkte på att andra hela tiden lägger sig i och frågar om ni ska ha barn snart...kanske det är likabra att säga som det är...jo, vi försöker men det vill sig inte riktigt ännu.
Det var bara lite tips från mig som varit i liknande situation. Hur du än gör så
Lycka till!!!