• Pillis1975

    Barnmat

    Här diskuterar vi mat och recept för barn som inte börjat att äta exakt den mat som vi äter. Tips och ideer vill vi ha här!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-10-06 15:44:56:
    Skriv gärna i era inlägg hur gamla era guldklimpar är

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-11-02 07:52:01:
    Har bara gått tillbax till sidan 28 än så länge. Om någon har tid o ork, skriv gärna om receptet så att det blir mer kortfattat, nu står det exakt som det står i inläggen.

    * pasta, kyckling och morot

    * tagliatelle med kött och sås på broccoli, röd paprika, lök och basilika (ljuvligt faktiskt )

    * mango/äpple/stjärnanis och äpple/päron/kanel

    * Köttfärs, morötter, potatis, kålrot, palsternacka, lök (först använde jag gul lök, idag purjo) vatten, krossade tomater, några lagerblad, någon örtkrydda (jag har testat timjan + oregano, och idag rosmarin) ev. kryddpepparkorn kokas tills grönsakerna är färdiga och mjuka - då är köttfärsen oxå färdig.

    * idag gjorde jag mat åt min..det blev köttfärs med paprika, tomat och bulgur. vet inte om det va så poppis..hon gjorde konstiga miner men åt mycket.. haha va roligt att se minerna iaf

    ? Idag fick han första hemmagjorda gröten:

    Mixade 1dl havregryn vilket väger 35 gram.
    Tog hälften av det, (ca 17½ gram) och kokade i 1,4 dl vatten i 3 minuter. Blandade i lite kylskåpskall fruktpuré så det blev gott och svalara.
    Ungen stånkade, stönade, frustade av vällust när vi matade honom. Och gnällde och gnydde när vi inte slevade in gröten fort nog

    ? Skinka med dillstuvad potatis

    2 skivor skinka (kokt, vanlig som man har på mackan!)
    2 potatisar (kokas i 2 dl osaltat vatten) Här har jag lagt till en halv morot per portion.
    3 msk grädde
    1 tsk hackad dill (0,5 tsk torkad dill)
    1 msk smör

    1. Skala och tärna potatisen (och ev morot) , och koka i vattnet i en kastrull.
    2. Klipp eller skiva skinkan i mindre bitar.
    3. När potatisen känns mjuk, tillsätt skinkan, grädden och dillen.
    4. Låt puttra ihop någon minut. Rör ner smöret (och mixa) och servera.

    Tillsätt ev mer vätska.

    Detta recept är för en "barnportion", det betyder att det blir ganska mycket mat för en liten bebbe. Jag 4-dubblar alltid recepten och delar upp för att frysa. Jag räknar "barnmatsburkar" som portioner, en liten burk är ca 1 dl, en stor är ca 2 dl. Brukar ge min tjej 1dl-are än så länge. Jag minns inte nu hur många sådana portioner det blev...... 6 kanske (vid en 4-dubbling alltså)?

    ? Idag bjöds det på kotlett med aprikos och morot. Och till efterätt banan mosad i hallon (tips härifrån) Förresten i förmiddags åt han macka med kokt ägg på Maten då, jag tog lite kotlettkött o skar i mindre bitar, klippte ner några torkade aprikoser, skar morot i mindre bitar, lite provencalsk krydda och vatten. Sen fick det koka i en kvart o mixas Mosade en potatis till Sen hallonen tinade jag i mikron och mosade sen en banan i det Ägget mosade jag och la på en macka med osaltat smör på

    ?
    Jag mal oxå grynen till havremjöl som jag då har färdigt i en burk flera dagar. Eftersom jag är en olydig mamma som inte vill ge samma sak till Sanna veckovis i taget brukar jag variera olika fruktgröter;
    - Banan var nog det första jag provade, och serverar då gärna passerade hallon/blåbär blandat med resten av bananen mosad. (Ca 2/3 i gröten och 1/3 mosad till 'sylten) ibland får hon katrinplommon på istället.

    - Mango har jag rivit ner och kokat med några gånger, serverat med köpt mango/päronpuré.

    - Idag rev jag lite päron fint i gröten och även nu fick hon mango/päronpuré till.

    ? Jag mixar havregrynen med stavmixer, så det går alldeles utmärkt När jag sedan gör gröten, så tar jag en aningens mer vatten än vad det vanliga grötreceptet säger. När det är hela havregryn så är det ju rätt mycket luft med när man mäter grynen - men när man mäter mixade gryn så är det ju mer som mjöl. Har ca. ½ dl mixade gryn och nästan 2 dl vatten. Min grabb vill inte ha den för "stabbig".

    ? Jag gör vanlig havregrynsgröt till min tjej!
    Jepp, ta "ett gäng" havregryn och kör med stavmixern - blir super! (då har du färdigmixade gryn några dagar) Sen så har jag redan mätt och vägt (med tanke på att volymen blir annorlunda med mixade gryn) BRA med våg! Jag ger nu motsvarande en halv vuxenportion ( ) och det är 20 gram mixade gryn och ca 1,25 dl vatten! Sen så blandar jag den färdiga gröten med en istärning aprikospuré för järnets skull, och pudrar med lite kanel. Poppis här i alla fall

    ? Jag kopierade in ett inlägg jag gjort tidigare om hemmagjord gröt. Min Elmer (5½ mån.) äter ½ dl mixade havregryn + nästan 2 dl vatten, det tycker jag blir lagom konsitistens.

    Lite hemmagröt-tips för den som är intresserad
    Mixa havregrynen först om bebisen är känslig mot fastare konstistens. Vill man järnberika gröten, så mixar man 1 msk blodbröd per grötportion, samtidigt som grynen. Man kan ju variera den egna (havregryns)gröten hur mycket som helst

    * Med frysta hallon i - blir perfekt ät-temperatur om man slänger i ett par hallon efter man kokat gröten.
    * Mosa ner en halv banan i gröten efter kokning. Mycket godare än köpe-banangröten. (varför har vi börjat med den egentligen...)
    * Äppelbitar som får koka med gröten - god äppelgröt. Går att göra samma med blåbär.

    Jag har varierat mellan havregryns-, mannagryns- (när det är ok med mjölk i maten), grahamsgrynsgröt. Grahamsgröt och risgrynsgröt. Alla varianter här uppe går ju att göra med alla grötar förutom risgrynsgröten.

    * 1 msk mat(raps)olja i gröten är bra näringtillskott. Även bra om bebisen är hård i magen.

    Inte meningen att trycka på er en massa gröt-recept Bara lite tips till er som vill göra egen gröt.

    * Frukt i, till eller efteråt är bra för C-vitamin som hjälper kroppen att ta upp järnet.

    Jag ser nu att jag inte skrev nåt om fullkorn. Man ska vara lite försiktig med att ge fullkornsmat till de små, (fiberhavregryngröt, grahamsgröt, rågmjölsgröt) då för mycket fibrer kan vara svårt för de små magarna att bearbeta. Aron (1½) kan fortfarande bli lös i magen om han får fiberhavregryn. Han har aldrig fått ont i magen, bara blivit lös

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-11-02 08:38:15:
    * * Köttfärs, potatis, kålrot och palsternacka: Detta kokas i små bitar tillsammans med lagerblad, lökringar, oregano. När allt är mjuk och köttfärsen färdig plocka bort lagerbladen och löken. Häll bort lite vatten. Tillsätt lite krossade tomater. Mixa till puré!

    * Pasta, kyckling och morot: Tärna moroten och skär kycklingen i små bitar. Koka allt tillsammans med pastan, lökringar och timjan. När allt är färdigkokt ta bort lökringarna, tillsätt lite smör och sedan mixa allt till en puré.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-11-06 07:53:37:

    Lagade torsk med potatis, palsternacka, kålrot, morötter, broccholi och dill (och rapsolja) till min lilla snart 7 månaders. Det tyckte hon var toppensmarrigt!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-11-06 18:09:43:
    Här kommer ett fiskrecept som min son gillar: (blir ca 10 portioner)
    Mixa sönder ett fiskblock (400 g) i en matberedare. Tillsätt 3 ägg, 2 dl matlagningsgrädde och 2 msk potatismjöl och mixa ihop. Häll i en smord avlång sockerkaksform. Grädda sedan i 200 grader i ugnen 50-60 minuter. Dela i ca 10 bitar och frys in!

  • Svar på tråden Barnmat
  • Sefyria
    polaris - Det finns recept på hur man kan järnberika egengjord havregrynsgröt några sidor bak i tråden. Jag vet, det är trist att leta sig fram på 67 sidor men annars så kan du hinta ett inlägg i The Bumblebees gästbok då hon vet hur man gör med t.ex blodbröd i gröten.
    (Tror det var blodbröd iaf...)

    malmö82 - I köpegröten så finns det ju viktiga mineraler och sådant för de små medans de växer och som de behöver. Men du kan ju alltid variera med egengjord gröt och köpegröten flera ggr i veckan, så gör jag ibland.
    När det gäller grynen i sig, de kan nog vara hårdsmälta för magarna hos de små eller till och med fastna i munnen (typ gommen), fast mixa eller krossa grynen lite grann så tror jag nog att det ska gå bra iaf.

    LilJ - Frukt i konserver ligger ju i sockerlag så jag personligen undviker sådana burkar.
    ♥ Sebastians mamma! ♥
  • Nika83

    Det här är en tråd för mig.

    Sitter just och funderar på hur man tillagar Köttfärs till en 6månaders.

    Just nu så äter han bara Potatis,Morot och Broccoli. Han äter även välling och Gröt men det är ju inte henmlagat.

    Så det är dags att börja införa mera mat. Behöver alla tips ni har. Sonen är 6½månader.

  • Sefyria
    Nika83 - I trådstarten så finns det uppdateringar med recept, och även bak i tråden. Så här gjorde jag när min gosse var 6 månader;

    - tog ca 200 gram köttfärs, la det i kastrull och hällde över så pass mycket vatten så det täckte färsen. Körde runt med en gaffel så färsen smulades sönder vilket är bra så den inte klumpar sig, sen lät jag det koka några minuter och det är färdigt när det ser sådär daskgrått ut (ser inte vidare aptitligt ut).

    Sen kan du blanda färsen med det din pojk redan äter som potatis, morot och broccoli, som du kokat ihop i tärningar tills de är alldeles mjuka.
    Smält sedan nga matskedar margarin (eller häll i 1 msk olja) och blanda ihop allt.

    Du kan variera köttfärsen precis hur du vill; med purjolök, palsternacka, majs och morot. Eller krossade tomater, basilika, gul lök och makaroner. Bara mixa och sen är det färdigt.
    ♥ Sebastians mamma! ♥
  • Nika83

    Sefyria:

    Tack för svaret. Ja jag såg att det stod massa recept i trådstarten men det stod inte vilka månder det var det var därför jag blev osäker.

    Vad kan man ge barnen för mellanmål? När kan man börja med bröd? Vilket pålägg kan man börja med?

    MVH: Osäker förstagångsmamma.

  • malmö82

    Tack för ditt svar sefyria. Jag mixar redan gröten och vill helst att Alma ska få hemlagadgröt istället för köpgröt. Letar för fullt efter tunnpaltbröd i malmö, kanske är samma sak som blodsbröd? Med tunnpaltsbröd och fruktmos borde hemgröten vara precis lika bra om inte bättre.

  • Sefyria
    malmö82 - Jag försöker tänka efter men jag minns faktiskt inte om tunnpaltsbröd och blodbröd är detsamma. Har aldrig köpt det själv faktiskt.
    Jag tror att om man varierar kosten och kör efter den berömda tallriksmodellen, så får nog barnet i sig det han/hon behöver. Sen vet jag ju inte exakt hur mycket av vad som behövs (tänker på mineraler och vitaminer) men mycket av det som vi kan tillaga för våra små är ju nyttigt.
    Jag själv började fixa egen gröt när Sebbe var ca 7 månader och det var vanlig havregrynsgröt med hemgjord fruktpure till. Kiwi är ju järnrikt, så även jordgubbar, så gossen får nyttigheter därifrån.

    Nika83 - Mellanmål kan du ge när du själv vet om det är långt mellan målen. Och vad du ger bestämmer du själv då du känner din bebis bäst och vet hur långt hon/han kommit i matväg.
    Min gosse äter lunch vid kl.13 och middag vid 17-tiden. Det är ju 4 timmar emellan de målen så jag ger mellanmål vid 15 tiden, den hoppas dock över om han sover då.
    Som mellanmål ger jag leverpastejsmörgås på grovt bröd eller formfranska, till det får han dricka vatten. Ibland slinker det ner en turkisk yoghurt också när jag ser att han tramsar med smörgåsbitarna och mer hamnar på golvet än i hans mun.
    Innan han var 7 månader så gav jag smörgåsrån som han sög ihärdigt på. Dessa smälter i munnen av saliven så bebis kan inte sätta i halsen, dock kan de bli törstiga skulle jag tro. Till det fick han frukt som jag mosade ihop, t.ex banan med blåbär eller äppelskrap. 
    ♥ Sebastians mamma! ♥
  • onehappen

    Apropå järn, visst är aprikos järnrikt? har läst det nånstans?
    Brukar koka torkade aprikoser några minuter och sen mixa med lite vatten så blir det en trevlig puré.

    Tycker dock det är lite otrevligt med konserveringsmedel som är i torkad frukt så köper ekologisk nu. Inte för att kons.medel sägs vara farligt direkt men ändå.. vill ge det bästa så länge det går, än är det ju så små mängder

    paltbröd o blodbröd är samma sak om jag förstått det rätt på håll.

    Och som sagt, en varierad kost är det bästa, då får de i sig tillräckligt med vitaminer&mineraler. men lever man enbart på makaroner och köttbullar tills man är 10 år blir det nog vissa brister..

Svar på tråden Barnmat