Hur mkt vatten ska man dricka på en dag?
Någon som vet hur mycket vatten/vätska man ska få i sig på en dag ? Någon som frågat sin BM eller läst det någonstans ??
Någon som vet hur mycket vatten/vätska man ska få i sig på en dag ? Någon som frågat sin BM eller läst det någonstans ??
ca 1 liter vätska behöver du utöver det du får i dig genom maten. Kroppen behöver drygt 2 liter för att fungera, och det mesta får du i dig genom det du äter.
Men som gravid är mamn ofta törstig, så då dricker man mer.
Har hört att man ska dricka ca 2l vatten om dan.
Jag har ett ökat behov av vätska nu (v.29), men märker det mest på att jag kissar så lite och att munnen och läpparna känns torra om jag inte anstränger mig och dricker några extra glas vatten under dagen (känner mig alltså inte särskilt törstig). Bra att hålla koll på är väl t ex kissets färg, ska vara rätt ljus!
TorpSara: tycker att det låter lite för en gravid kvinna, är du säker på att det stämmer?
Det är nog individuellt hur mycket man behöver, så man får lyssna på sin kropp och tyda olika tecken. Så länge du dricker vanligt vatten måste du dricka väldigt stora mängder för att det ska bli FÖR mycket.
Jag har precis börjat pressa i mig vatten, dricker dåligt. Te på morgonen, mjölk till middagen och nu på jobbet får jag i mig ca 1l vatten.
Ok för jag har märkt av att jag blivit mer törstig, fick gå upp i natt för att jag var så torr i munnen och ta ett glas vatten
... hade nog druckit för lite igår...
Alltså man ska dricka när man är törstig, det är ett utmärkt sett för kroppen att tala om att den behöver mer vätska. Olika människor har olika vätskebehov men 2 liter per dag är ett bra riktvärde, och tänk då på att man får i sig mycket genom maten.
Så drick när du är törstig! Att gå och bälja i sig vatten bara för sakens skull gör inte din kropp gladare.