Inlägg från: Nattalina |Visa alla inlägg
  • Nattalina

    Toastmaster tips tack!!!

    På min systers bröllop kunde gästerna skicka sms som sedan visades på en projektor. Det var verkligen jätteroligt. Toastmastrarna sade att "under festen har vi mobilerna avstängda, men ni kan ändå skicka sms genom att skriva en lapp och lämna till oss, på max 160 tecken".

    Lite då och då under festen kom det sedan sms-pip och så dök text upp på duken. Det kunde vara: "Nr 62, du är söt - är du singel?" (man hade nummer på bordplaceringen) eller "säljes: mycket glad och trevlig hund, tala med brudens mor" (alla visste att brudens mor hade en fullständgt galen hund som bruden tidigare hade tagit hand om mycket).

    En del av sms:en var äkta och andra hade toastmastrarna förberett för att få lite fart. Det lockade till många skratt och kunde användas varje gång det blev lite tyst.

Svar på tråden Toastmaster tips tack!!!