• Agnes7

    Fruktansvärt ont på en punkt i ryggen

    Är i v 33 och har ont precis vid sidan av ryggraden, ungefär vid bh-bandet, känns som det värker på en en-krona och gör ontgott vid massage. Samtidigt har jag en punkt under revbenet på ena sidan, sitter på överdelen av magen och känns som en 5-krona. Någon som känner igen sig?

  • Svar på tråden Fruktansvärt ont på en punkt i ryggen
  • Agnes7

    Tack Rockmama! Men fläcken med det "onda" på framsidan, sitter väldigt ytligt, så jag tror inte det har med gallan att göra. Det värsta är ryggvärken, man kommer ju inte åt att masserar där själv. Känns som man vill ha ett knak i ryggen, går och stretchar och har mig dagligen. Tack igen!

  • Agnes7

    Smaragden! Tack för tips. Jag har faktiskt kört med bollar förr om åren då jag hade problem med ryggen, tänkte inte så långt, men nu ska jag plocka fram dom igen.

    Förhoppningsfull! Ja, du är jättebra på att förklara, jag har exakt som du!!! Mittemotont, haha, men dock ej inne i magen utan endast på fram och baksidan. Min man har precis pustat och stånkat för att han fick massera en stund (han hatar själv att få massage, därför förstår han inte hur ontgott det är, men han gör det, om än med lite stön) även dottern (2 år) hjälpte till, så gott hon kunde med sina små fingrar. Fick nyss ett välbehövligt knak i ryggen, tror det släppte lite då. Har även fått mer ont i revbenen, både fram och bak på samma sida, hänger kanske ihop. Vi får nog ha det så här tills bebisarna kommer. Minns förra gången, hade likadant, så hade jag nästan som känselborfall på samma fläck ett tag efter förlossningen, måste ju vara muskulärt. Lycka till!

  • Agnes7

    Mina barn: Konstigt att du blev skickad på röntgen för enbart värk på en punkt i ryggen. Lungpropp har ju helt andra symtom. Jag frågade min läkare om just detta och han sa att detta som jag har ialla fall inte är symtom på propp i lungan.
    Dessutom så känner jag ju att värken sitter ytligt, man vill liksom stretcha och ha sig, precis som Smirretissen sa, lutar sig åt sidan och håller på, måste ju vara muskulärt och inget annat. Revbenen hänger nog med på detta samtidigt, har också ont i dom, på samma sida som onda fläcken sitter. Min svägerska sa nu att hon också hade det så under sina graviditeter, ju större magen blev, ju mer värk, men mest under senare delen av dagen.
    Enligt min läkare, ingen fara!

  • Agnes7

    Mina barn: Jag menade bara att med propp så följer det flera symtom, inte bara ont på en fläck. Jag visste inte att du hade andra besvär. Tur att det inte var någon propp då. Jag hade samma som du, förra året, ej gravid men med låsning i revbenen, det gjorde så förbannat ont när jag låg och när jag andades. Detta som jag har nu, är inte ens i närheten, här är det "bara på onda fläcken" samt när jag djupandas, då bröstkorgen fylls som det värker i revbenen. Har tagit ett nytt snack med läkaren i em, helt normalt vid graviditet fick jag veta. Nu har jag stått och gnott ryggen mot dörrkarmen så jag är helt öm, hade inga tennisbollar hemma, man tager vad man haver.

Svar på tråden Fruktansvärt ont på en punkt i ryggen