• Melony

    Ostbågar o riskakor

    Är det ok att äta ostbågar och riskakor med ostsmak, nån som vet? Funderar på det här med pastörisering.

    Och hur är det med inlagda skivade rödbetor, kan man äta det?

  • Svar på tråden Ostbågar o riskakor
  • Cilota

    Är det verkligen "riktig" ost i ostbågar och ostriskakorna?


    'Diplomati' är konsten att be någon dra åt helvete så att denne ser fram emot resan.
  • emmamma

    Nej till allt det där.

    ostbågarna har helt fel fetter i sig. Riskakorna är iofs inte så farliga men det är saltet där som inte är nyttigt.
    Rödbetor får du äta färskt för det är socker i inlagda.

  • emmamma

    Jaha! oj då.
    Jag fattade inte att du pratade utifrån att du var gravid. Jag trodde bara du menade om det var onyttigt

    sorry!

  • Skruffsen

    Jag trodde frågan var om det var OK att äta om man är gravid, och det är ju ok att äta både fett och socker....även om det kanske inte är det nyttigaste.

  • corax

    Inga av de där sakerna står på livsmedelsverket lista över sånt man ska undvika när man är gravid. Sen är det såklart inte nyttigt att vräka i sig ostbågar och så, men det vet du.

    Rödbetor och spenat ska man ju undvika att ge till små barn pga hög nitrathalt, men när man är gravid ska det inte spela nån roll.

  • Skruffsen

    Ostbågar är ju väldigt gott också...

  • Melony

    Tack, är så himmelens sugen på ostbågar och tänker att det är mer fibrer och mindre fett i riskakor. Jag har fått fnatt på kalops och kalops utan rödbetor är som kakor utan mjölk

    Jorå, frågan var om det är ok att äta detta när man är gravid- Lugna pucks emmamamma

  • Melony

    Cilota, gillar starkt din signatur, så coolt allstå

  • Liindiita

    nu vart juh jag sugen på ostbågar....Räcka ut tungan


    (¯`°?.¸ ♥ Bebis i magen ♥ ¸.?°´¯)
  • Sommaren22juni1979

    Samma här Liindiita ..

    Jag e me sugen som ba den på ostbågar .. hrm.. tror ja ska göra macaroni & cheese ..

  • Cilota
    Melony skrev 2006-11-07 18:38:18 följande:
    Cilota, gillar starkt din signatur, så coolt allstå
    Tackar tackar!
    'Diplomati' är konsten att be någon dra åt helvete så att denne ser fram emot resan.
  • Melony

    Nämen oj, det var ju inte meningen att skapa sug efter ostbågar - kan ju tilläggas att jag i vanliga fall inte alls gillar ostbågar.

  • Liindiita

    hahahahaha de har du lyckats med iaf fast de e lungt :P haha farfaar får åka och köpa några smaskiga ostisbågar


    (¯`°?.¸ ♥ Bebis i magen ♥ ¸.?°´¯)
Svar på tråden Ostbågar o riskakor