Vill sluta röka. Varför ifrågasätta? (långt)
Tja, det går upp och ner...
Men det går allt!!
Jag drömde imorse, innan jag vaknade att jag hittade en cigg och att jag rökte, haha...precis då kom min sambo å väckte mig. Shit, vad grinig jag blev.
Gött att han har sånt överseende.
Men jag tycker allt att det går bra, jätte bra. Det är ju inte så att jag inte är röksugen. För det är jag. Men det griper bara tag om mig små kora stunder. Jag har lyckats avleda tankarna och jag är framför allt på gott humör.
Det är nog helt och hållet champix förtjänst. Har haft lite smått huvudvärk idag också, inte så farligt. Lite grann bara.
Det är väl abstinensen.
Jag kan säga så här att tabletterna gör att man orkar leva, står ut. Jag tror mitt rökstopp hade vart bra mycket tyngre och ett sjuhelvetiskt humör utan tabletterna. Jag tror ärligt talat att jag hade rökt igen inom kort. För det går verkligen bra även om det inte är helt smärtfritt.
Nu slutade jag innan man ska sluta enligt förpackningens bikapsedel. Dag 6.
Egentligen e jag uppe på högsta dosen imorgon, dag 8 och det är då man ska sluta, hade kanske underlättat om jag inte vore så ivrig. Jag hade kanske sluppit dom här slängarna av röksug som jag får nu..
Men men..jag överlever.
Jag börjar bli lite stolt över mig själv - JAG HAR SLUTAT RÖKA!!!
Jag har druckit kaffe och jag har pratat lääänge i telefon UTAN att röka!!
E sååå stolt!!