• sun shine

    Vad kostar att fixa ett trasigt fönster

    hej, vart ringer man i sthlms område om man vill fixa sitt trasiga fönster... o nån som vet vad de kan kosta?
    ringde stockholms hem o dom sa att de får man fixa själv eftersom de va själv vållat det...

  • Svar på tråden Vad kostar att fixa ett trasigt fönster
  • Sefyria

    Kolla upp Glasmästeri på Eniro och välj ut några som du ringer och frågar efter kostnadsförslag. Priset kan nog variera på hur stort fönstret är, om det är två-glas eller tre-glas.
    Har ni hemförsäkring så kan ni även kontakta försäkringsbolaget på måndag, berätta vad som hänt och kanske kan de hjälpa er.


    ♥ Sebastians mamma! ♥
  • sun shine

    nä bor i andra hand svart o ska flytta om 1 månad . måste fixa det. det är ett litet fönster 1m i höjden o ca 60cm i bredden. o det är 1 glas som e sönder (den innersta) vad kan det kosta tro? typ 1000kr ?? eller mer??

  • koje

    När vi slog sönder våra fönster när vi skulle fixa till dem så har jag för mej att hos vår glasmästare så kostade det runt 300 kr visst nere i skåne men så mycket kan det inte skilja i pris tycker jag. Men ring o hör i morgon hos olika glasmästare.

  • sun shine

    sefyria o koje : mm ska kolla upp de. tack

  • Sefyria

    Det låter inte som det kan kosta så mycket om det är ett sådant litet fönster och dessutom bara det innersta glaset som måste åtgärdas. I värsta fall kanske de behöver byta ut hela fönstret och då kan det nog gå upp mot en tusenlapp.


    ♥ Sebastians mamma! ♥
Svar på tråden Vad kostar att fixa ett trasigt fönster